Ana Sayfa / KONULAR / EKONOMİ / MUHAFAZAKÂRLARIN RUHANİ’YE EKONOMİK HAMLESİ!- ÜMİT BAYKARA

MUHAFAZAKÂRLARIN RUHANİ’YE EKONOMİK HAMLESİ!- ÜMİT BAYKARA

Maaş BordolarıYaklaşık bir ay önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetinde görev yapan bazı üst düzey müdürlerin maaş bordroları İran medyasına sızdırıldı. Bordrolar, Muhafazakârlara yakın olan basın organları tarafından geniş çapta İran kamuoyuna yansıtıldı. İran Cumhurbaşkanın konuyu takip edeceğini söylemesi üzerine İktisat Bakanı halktan özür diledi. Halkın sosyal medyadaki tepkisi büyüyünce, Hameneyi bu müdürlerin cezalandırılmasını talep etti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, krizin büyümemesi için birçok müdürü işten çıkardı. Fakat İran basın Muhafazakârlarının gündemi tetiklemesiyle gündemi hala bu konu meşgul etmektedir. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu konuyla ilgili bilgi vermesi için İran Meclisine çağrıldı ve Muhafazakâr milletvekilleri Ruhani’nin halktan özür dilemesini istediler. İran Devrim Muhafızları İstihbarat Örgüt Başkanı Hüseyin Tayib bu haber üzerine yaptığı açıklamasında Devrim Muhafızları Ordusu İstihbarat Örgütü’nün, İran’daki iktisadi yolsuzlukların arka planını araştırdığını ve gerektiğinde müdahale edeceklerini söyledi.

Ruhani hükümeti ortamı yumuşatmak için bazı üst düzey müdürleri işten çıkardı. Konuyu ciddiyetle takip edeceğini söylemesine rağmen Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın olan Vatan-ı İmruz gazetesi 21 Temmuz 2016 tarihli sayısında Ruhani hükümetinde yüksek maaş bordrosuna sahip 950 kişinin görevine devam edeceğini söyledi. Bunun ardından İran Devrim Muhafızları Ordusu İstihbarat Örgütü büyük çaplı iktisadi fesat operasyonu gerçekleştirerek bazı siyasilerin yolsuzluğa bulaştığını ileri sürdü. İran’ın iç siyasetini Muhafazakârlar ve Reformistler arasındaki yolsuzluk tartışmaları şekillendirmektedir.

İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir yıl kaldığı için Muhafazakârlar, Ruhani hükümetinin yolsuzluğa bulaştığını iddia ederek seçim çalışmalarına şimdiden başlamışlardır ve Devrim Muhafızları Ordusu, Muhafazakârların yanında olduğunu göstermektedir. İran Devrim Muhafızları Ordusu, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Batıyla yumuşak diyaloğundan rahatsızdır. Bu rahatsızlıktan dolayı çeşitli yollarla Ruhani hükümetini zayıflatmaya çalışmaktadırlar.

Son günlerde İran’da Muhafazakâr basın organlarının, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetinde görev yapan bazı müdürlerin maaş bordrolarını medyaya sızdırmaları bu amaç doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Devrim Muhafızları’nın bu girişimine karşılık Ruhani hükümeti, İran’ın uluslararası bazı ticari anlaşmalarını ve İran’ın FATF örgütüne katılmasını sağlama çabasına devam etmektedirler. FATF örgütü teröre finans sağlayan, kara para aktarma işinde olan şebeke ve kuruluşlarla mücadele eden bir kuruluştur. Uyuşturucu kaçakçılığı başta olmak üzere kara para aklama İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun önemli gelir kaynaklarındandır. İran, FATF örgütüne üye olduğu takdirde, Devrim Muhafızları Ordusu büyük engellerle karşı karşıya kalarak Hizbullah Örgütü gibi terör listesinde yer alan örgütlere yardım imkânını büyük oranda kaybedecektir.

Ümit BAYKARA- Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

İran Siber Ordusu’nun Türkiye’deki Hedef Yerleri

İran Devrim Muhafızları Ordusu 2004’ten sonra askeri yatırımlarının alanını değiştirerek füze çalışmaları, siber saldırılar ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *