Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / “TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA İRAN TÜRKLERİ” KONULU ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİ

“TÜRK DIŞ POLİTİKASINDA İRAN TÜRKLERİ” KONULU ÇALIŞTAY GERÇEKLEŞTİ

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) ve Tebriz Araştırmaları Enstitüsü (TEBAREN) ortaklığında “Türk Dış Politikasında İran Türkleri” konulu çalıştay düzenlendi. İran Türklerinin bölgesel ve küresel denklemlere etkisi, İran’da kurulu rejimin dış politikada mezhep eksenli ve içeride Fars şovenizmi siyasetinin sonuna gelip gelmediğinin değerlendirildiği bu çalıştayda Türkiye’nin bu gelişmeler karşısında nasıl politikalar izleyebileceği masaya yatırıldı.

SASAM Uluslararası İlişkiler Masasının düzenlediği bu çalıştayda programın açılışında SASAM Başkanı Mesut Emre KARAKÖSE konunun önemini vurgulayan bir açılış konuşması yaptı. Bu konuşmada İran Türkleri’nin stratejik önemini ifade eden KARAKÖSE, sonrasında ise program hakkında bilgi verdi. KARAKÖSE’nin konuşmasının ardından programın açılış kısmında Haldun BARIŞ, Mavi Türk Kuşağı Projesi sunumunu, TEBAREN Başkanı M. Rıza HEYET ise İran Türkleri başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Sunumların ardından iki oturum halinde gerçekleşen programda konunun uzmanı katılımcılar ilk oturumda 10’ar dakikalık sunumlarını yaptılar. Yazar Umut Berhan ŞEN, E. Büyükelçi ve Azerbaycan Milletvekili Prof. Dr. Nesib NESİBLİ, TEBAREN Uzmanı İbrahim RAMAZANİ, TEBAREN Uzmanı Babek ŞAHİT, SASAM Başkan Yardımcısı Sayın Cesurhan TAŞ, Asim CENNETOV gibi değerli isimlerin katkılarıyla ilk oturum tamamlandı.

Çalıştay süresince, Mavi Türk Kuşağı Projesi, İran Türkleri’nin tarihi, İran Türkleri’nin İran’daki konumu, İran Türkleri’nin yaşadıkları zorluklar, İran’da gerçekleşen çeşitli politik ve anayasal dönüşümler sonrasındaki İran Türkleri’nin hakları ele alındı. Kuzey Azerbaycan ve Güney Azerbaycan, Türk dış politikasında İran ve İran Türkleri, konuyla ilgili Türk dış politikasında yaklaşımlar, İran Türkleri hususunda Türk dış politikasına alternatif yaklaşım önerileri, geliştirildi.

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

MALTA YARGILAMASI- H. ULUÇ GÜRKAN (ESKİ TBMM BAŞKANVEKİLİ)

“Ermeni Mezaliminin 100. Yılında Tarihi Gerçekler: İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde Ermeni Mezalimi” Uluslararası Sempozyumun Bildirileri …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *