Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (VI. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (VI. Bölüm)

İR-D-66) Ramin Asgard:

Ramin Asgard, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Diplomatı ve Amerika Sesi Farsça bölümünün eski direktörü olmuştur. Asgard, Pennsylvania ve New Jersey`de hukuk bölümünden mezun olduktan sonra eğitimini Temple Üniversitesi’nde devam etmiştir. Pennsylvania Üniversitesi`nde siyasal bilimler üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra Tulane Üniversitesi`nde doktorasını tamamlamıştır.

Ramin Asgard, ABD Merkez Komutanlığı başkanlığında siyasi danışman olarak görev yaptığı dönemde General David Petraeus ve General James Mattis danışmanı olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nda birçok görevde bulunan Asgard, ABD Devleti adına İran Bölgesel Varlığı Dairesi Müdürü (IRPO) – Dubai, Siyasi Danışman Yardımcısı – Riyad, Ekonomik-Ticari Büro yetkilisi, Kâbil, Siyasi – İktisadi Büro yetkilisi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’de diplomat olarak görev yapmıştır.

Asgard, 2011 yılının Şubat ayında Amerika Sesi Farsça bölümünün direktörlüğüne atanmıştır. Ancak bu görevi bir yıldan fazla sürmemiştir.

Ramin Asgard, 2007 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kamuya Sosyal Yardım ödülü (Secretary’s Award for Public Outreach) ve 2003 yılında Charles Cobb`ın Ticaret Geliştirme Ödülüne layık görülmüştür. (Bakınız: İranians Kodoom)

Ramin Asgard, Amerika Sesi Farsça bölümünde görev yaptığı dönemde, İran rejimi muhalifi bazı şahıslar ve gruplar tarafından İran hükümeti taraftarlığı yaptığı için tepki almıştır. Muhaliflere göre Asgard, İran hükümeti çıkarları doğrultusunda NIAC ile işbirliği içinde olmuş ve İran üzerinden ambargoların kaldırılması için çalışmalar yapmıştır.

İran Demokrası Vakfı Direktörü Kenneth R. Timmerman, Asgard`in çalışmalarının, Amerika`nın Sesi Farsça bölümünü İran Amerika ilişkilerinin iyileştirilmesi adına “Asgard, Amerika’nın Sesi İran bölümünü İran Sesi`ne dönüştürmek niyetindedir” diyerek ABD bütçesiyle İran çıkarlarını koruduğunu iddia etmiştir. Asgard Amerika Sesi Farsça bölümünde İran hükümetine karşı yapılan bütün eleştirileri sansür ederek bu kanalın en deneyimli spikerlerinden İranlı gazeteci Cemşit Çalengi talimatlara uymadığı için görevden almıştır. Timmerman`in iddialarına göre,  “Asgard bu görevden alınan personelin yerine İran rejimi destekçisi ve NIAC başkanı Trita Parsi`nin önerdiği ve desteklediği gençleri göreve almıştır. (Bakınız: İfşa Eden Öğrenci) Kuruş Seheti ve Ahmet Batibi gibi ünlü İran muhalifi gazetecilerin Amerika Sesi Farsça bölümünde görevden alınmaları da Asgard döneminde olmuştur. Kourosh Sehati, işten atılması ile ilgili açıklama yapmıştır. Sehati yaptığı açıklamada, Asgard sayesinde VOA Farsça bölümünde işe alınan İranlı Amerikan gençlerin çoğunun Farsça`yı doğru düzgün bilmediğini, İran siyaseti ve iç durumundan tamamen habersiz ve bilgisiz olduğunu ve NIAC ve PAAIA gibi kuruluşlara yakın olduğunu iddia etmiştir. (Bakınız: Kuruş Seheti: Neden Amerika Sesi Farsça’dan Ayrıldım)

VOA İngilizce, Ramin Asgard, Obama ve Mollalar başlığı ile yayınlanan bir makalede, VOA`ın Ramin Asgard`i Ali Seccadi`nin yerine atamasını, Amerika Birleşik Devletleri’nin siyasetinin İran Molla rejimine karşı değişmiş olduğu şeklinde ele almıştır. Makalede, ABD milletinin ödediği vergi ile bütçelerinden VOA`ın milletin isteği ile tamamen alakasız olduğu ve İran Monarşistleri ile işbirliği içinde olduğu iddia edilmiştir.

Bu makaleye göre Ramin Asgard, ABD`nin Dubai Konsolosluğu’nda görev yaptığı dönemde İran lobicileri ile işbirliğe geçmiştir. Eski senatör yardımcısı, Tom Coburn`un iddiasına istinaden, Asgard`in o dönemde Trita Parsi ile yakın ilişkisi olmuş ve Trita Parsi`nin önerdiği Amerikan İranlıları devlet bölümleri personeli olarak göreve almaya çalışmıştır. (Bakınız:  VOA, Ramin Asgard, Obama, and Mullahs)

Ramin Asgard-1

….

7) Rouzbeh Pirouz:

Rouzbeh Pirouz, İran Alüminyum Şirketi (İralco)`nin ana hissedarlarındandır. Şirketin yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Pirouz ayrıca Sarava Şirketi’nin asıl yatırımcılarından biridir.

İranlı gazeteci Hassan Dai`nin yayınladığı bilgilere istinaden bu şirket, İran rejiminin füze programının destekçilerindendir ve bunun için de Avrupa Birliği tarafından bu şirkete karşı yaptırımlar uygulanmıştır. Pirouz, yurt dışındaki İranlı yatırımcılardan biridir. İran hükümeti ile yakın münasebetinden dolayı İran hükümetinin maddi imkânlarından yararlanabilmiştir. Rouzbeh Pirouz İran rejiminin yurtdışındaki destekçisi ve reklamcılarından olmuştur.

Pirouz İranlı gurbetçi yatırımcıları İran`da yatırım yapmaya teşvik etmek için birçok konferansa katılmıştır. Örneğin, Kamran Elahian`ın kendi iddiasına göre, bu konferansların birinde Rouzbeh Pirouz ile tanışmıştır ve onun propagandası sayesinde, İran`da yatırım yapmanın cazip olduğu sonucuna varıp, gelişmiş teknolojiler sektöründe İran piyasasına girmeye karar vermiştir.

Rouzbeh Pirouz`un kendi iddiasına göre 6-7 yaşında iken İran’dan ayrılarak yurtdışına gitmiştir. Eğitimine yurtdışında başlayan Pirouz, Stanford Üniversitesi`nde lisans derecesinde mezun olduktan sonra, Harvard Üniversitesi`nde yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra Oxford Üniversitesi`nde doktora düzeyinde eğitimine devam etmiştir.

İralco Şirketi, 2013 yılında dünyanın dev ticari şirketlerinden olan Glencore ve Trafigura Şirketleri’nden binlerce ton alüminyum oksit almıştır. İranlı şirket ise bu alüminyum oksiti alüminyum sanayisinde kullanılabilecek alüminyuma dönüştürmüş ve geri kalan kısmını santrifüjlerde kullanılmak üzere İran hükümetine vermiştir. Bunun için İralco Şirketi, 2013 Aralık ayında Avrupa Birliği`nin yaptırım listesine eklenmiştir.

Bugün Londra`da ikamet eden Pirouz birkaç sene önce İran Devleti’nin iktisadi mafyası ile işbirliğine başlamış ve İran devletinin desteğiyle Firuze Fonu`nu kurmuştur. Bu fon, yurt dışındaki zengin yatırımcıların İran pazarına girmesi ve Tahran Borsasında yatırım yapmaya teşvik etmek amaçlı kurulmuştu. İran`da yatırım yapmak için müsait bir zeminin olduğunu göstermek isteyen Rouzbeh Pirouz, bu hedefe ulaşmak için yurtdışında büyük bir propaganda başlatmıştır. Pirouz ve yardımcısı Ramin Rabii ortakları ile birlikte, İran`ın en büyük ticari şirketlerinden olan Vetusa Şirketi’nin %30 hissesini satın almış ve böylece resmi bir şekilde İran Devleti’nin iktisadi mafyası ile ortak olmuştur. Vetusa Şirketi, İralco`nun (İran Alüminyum Şirketi’nin) %20 hissesine sahiptir.   

Böylece Piruz İran alüminyum sektöründeki en büyük şirketinin asıl hissedarı ve yönetim kurulu başkan yardımcısı olmuştur. Bu şirket, ilerleyen zamanlarda İran Devleti’ne santrifüj yapmakta işbirliği yapan ve Avrupa Birliği yaptırım listesine giren şirket olmuştur. Hassan Dai`nin iddialarına göre, birkaç sene önceye kadar Londra`da yaşayan bir İranlı, İran mafyasına girip kısa bir sürede mafyanın yüksek rütbelerine kadar yükselmeyi başarmıştır.

Neden İran iktisadi mafya grupları, Rouzbeh Pirouz gibi yurtdışında yaşayan birileri ile ortak olmak ister? sorusunun oldukça basit yanıtı vardır. Rouzbeh Pirouz gibileri, İran rejimi için iki açıdan faydalı olabilir. Birincisi, yurtdışında büyük şirketler ile geniş irtibatları sayesinde, dış ticaret konusunda ve ambargoları delmekte daha etkili olabilirler.  İkincisi, Rouzbeh Pirouz gibi yurtdışında yaşamış İranlılar, Amerika Birleşik Devletleri`nde ve Avrupa`daki siyasi ve entelektüel gruplarda ve medya ile yakın münasebetleri sayesinde İran hükümeti için lobicilik yapma gücüne sahiptirler.

Hassan Dai`ye göre İran hükümeti, Refsencani döneminden itibaren yurtdışındaki yatırımcı ve uzman İranlılara, İran`da yatırım yapma fırsatı sağlayarak, onları kendisi için uzman lobicilere dönüştürmüştür. Bunun en bariz örneklerinden biri de Atieh Bahar ve onun yöneticilerinden olan Siamak Namazi`dir. 2011 yılında Harvard Üniversitesi`nde düzenlenmiş bir konferansa Rouzbeh Pirouz, Siamak Namazi ile birlikte katılmıştı ve İran`da yatırım yapmanın faydaları ile ilgili İran hükümeti yararına reklam yapmıştı. İlginç olan bu şahısların ve onların yönetimi altında olan şirketlerin yakın münasebeti ve işbirliğidir. Örneğin Rouzbeh Pirouz`un yardımcısı ve asıl ortağı, aynı zamanda Atieh Bahar Şirketi’nin de yöneticilerindendir. Olayın daha ilginç kısmı Trita Parsi`nin de Atieh Bahar Şirketi için çalışması ve Amerika Birleşik Devletleri`nde bu şirket için lobicilik yapmış olmasıdır.

Rouzbeh Pirouz, Siamak Namazi, Atieh Bahar ve onlarca şirket, dünyanın dev şirketleri ile yakın irtibattadırlar ve onları İran pazarına girmeye ve İran`da yatırım yapmaya teşvik etmektedirler. Bu yabancı şirketler de Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa medyası ve siyasi grupları arasındaki nüfuzlarından yararlanarak, Trita Parsi ve Huşeng Amirahmedi gibi İran hükümeti lobicilerine faaliyet ve lobicilik imkânı sağlıyorlar. (Bakınız: Yeşil İran)

Ruzbeh-2

Ruzbeh-1

Geçmiş Bölümler:

İran Derin Devleti’nin ABD Lobisi Kimlerdir? (I.Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (II. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (III. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (IV. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (V. Bölüm)

….

Yazar: Emir Şahin- Tebriz Araştırmaları Merkezi Uzmanı

….

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

TEBAREN UZMANININ ANADOLU AJANSI’NA DEMECİ: GERGİNLİK YENİ BİR EVREYE TAŞINDI

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Bağdat Büyükelçiliği’nin Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarlarınca basılmasından İran’ı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *