Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (V. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (V. Bölüm)

Human Macd5) Humen Mecd:

Humen Mecd, İranlı Amerikalı gazeteci ve sosyo-politik bir yazardır. 1957 yılında İran`ın başkenti Tahran`da doğan Humen Mecd`in köşe yazıları zaman zaman New York Times ve New Yorker gazetelerinde yayınlanmıştır. Humen Mecd`in, “The Ayatollah Begs to Differ”  (Ayetullah Farklı Düşünüyor) ve “The Ayatollahs’ Democracy” (Ayetullahların Demokrasisi) isminde iki kitabı yayınlanmıştır. Amerika`nın New York eyaletinde yaşayan Mecd`in, Amerika`nın farklı üniversitelerinde konuşmaları olmuştur. O, İran`ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile akrabadır.

Humen Mecd ile ilgili, İran hükümeti lehine lobicilik ettiğine ve İran`a karşı ambargoların kaldırılmasına çalıştığına dair söylentiler vardır. Hasan Dai yazılı ve sözlü olarak defalarca bu konuya değinmiştir. Dai`ye göre, Humen Mecd İran hükümetinin reklamcılarından biridir.  O İran hükümeti ile yakın ilişki içersindedir. Mecd, aynı zamanda İran`la arkadaşlık münasebeti kurmaya çalışan Amerikan kuruluşlarına da yakındır. Bir ara Tahran`da hayatını sürdüren Mecd, ambargolar ve İran üzerindeki baskılar arttıktan sonra, İran rejiminin kötü imajını ortadan kaldırabilmek amacıyla farklı medyalarda sahneye çıkarak İran hükümetini reklam etmeye başlamıştır. Hasan Dai`nin iddialarına göre, Humen Mecd`in asıl amacı ambargoların ortadan kalkması ve İran hükümetini batı tarafından uygulanan baskılardan kurtarabilmektir. Dai, Mecd`in zaman zaman yüz değiştirdiğinden bahsediyor ve onun farklı dönemlerde, Muhammed Hatemi`den, Ahmedinejad ve daha sonra Ruhani cumhurbaşkanlığı dönemine dek, kimin ve hangi grubun iktidarda olduğuna bakmaksızın, İran devletini savunduğunu açıklıyor. Dai`nin iddialarına göre, Humen Mecd siyasi faaliyetlerinden önce, müzik ve eğlence sektöründe çalışıyordu. Muhammed Hatemi döneminin sonlarına doğru cumhurbaşkanlığı tercümanı olarak görev yaptı ve Hatemi`nin Amerika ziyaretinde tercümanlığını yaptı. İran reformistlerinin dönemi bittikten sonra, Humen Mecd çok hızlı bir şekilde Ahmedinejad`a doğru yön değiştirdi ve Ahmedinejad`ın tercümanı olarak görev yapmaya başladı. Mecd yazdığı kitap ve makalelerde de her zaman İran hükümetini ve özellikle o dönemde İran`da iktidarda olan kişileri savunmuştur. Ancak İran`da Yeşil Harekâtın yapıldığı sırada Humen Mecd, tekrar yön değiştirip bu sefer kendini yeşil harekâtçı olarak göstermeye başladı. Yeşil Harekâtçı olduğunu ABD’de yapılan bir canlı yayında kendisi söyledi ve yeşil ayakkabı giyerek bunu gösterdi ve bu dönemden sonra sürekli makalelerinde Yeşil Harekâtın başarılı olacağından bahsetti. Hatta makalelerinde Ahmedinejad`la alay etmeye başlamıştır.

Yeşil Harekâtı’nın başarısızlığa uğramasından sonra Mecd tekrar yön değiştirdi ve Ahmedinejad ve Hamenei`ye doğru kaydı. Mecd, bu dönemde CNN yayınında, İran rejiminin millet tarafından sevildiğini ifade etmiştir.  Humen Mecd, bu dönemde makalelerinde Yeşil Harekât diye bir varlığın tamamen boş bir kavram olduğunu ifade etmiştir. Hasan Dai, onun Trita Parsi ve İran için lobicilik yapan diğer kuruluşlar ile de yakın münasebet içersinde olduğunu iddia etmiştir.

Washington İslami Merkezi’nde çekilmiş bu fotoğrafta, Humen Mecd ortama uygun bir kıyafet ile İran`ın Birleşmiş Milletler`deki temsilcisi Sadık Harazi`nin yanında görülmektedir.

Fotoğraflar:

11

9

108

7

6

5

4

3

2

1

Geçmiş Bölümler:

İran Derin Devleti’nin ABD Lobisi Kimlerdir? (I.Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (II. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (III. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (IV. Bölüm)

….

Yazar: Emir Şahin- Tebriz Araştırmaları Merkezi Uzmanı

….

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

İRAN’DAKİ ŞÜPHELİ PATLAMALAR VE MOSSAD’IN OLASI ROLÜ- BABEK ŞAHİT

Son haftalarda İran’ın çeşitli kentlerinde özellikle de askeri ve sanayi bölgelerinde nedenleri şeffaf bir şekilde …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *