Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (III. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (III. Bölüm)

NİAC-T3) Reza Marashi:

Reza Marashi, NIAC kuruluşunun ikinci büyük pozisyonuna sahiptir. Kendini Jason Rezaian`ın yakın arkadaşı olarak tanıtan Marashi, NIAC`ın ilk araştırma direktörü olarak 2010 yılında bu kuruluşa katılmıştır. Marashi, NIAC`a katılmadan önce, ABD dışişleri bakanlığında İran İşleri Bölümü’nde dört yıl boyunca görev almıştır. Dışişleri bakanlığı görevinden önce, Reza Marashi, İsrail merkezli Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (INSS)`nde Çin – Ortadoğu konuları üzerine görev yapmıştır. Marashi, İran ile ilgili konularda batı hükümetlerine sık sık danışmaktadır.

     Hasan Dai`nin, Reza Marashi ile ilgili ilginç ve düşündürücü iddiaları vardır. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK)`nun İran ile ilgili yayınladığı rapordan bir gün sonra, Marashi`nin “Amerika’nın Gerçek İran Sorunu” adlı makalesi (The New York Times, NOV.10.2011) New York Times gibi ünlü bir gazetede yayınlanmıştır. Bundan önce Marashi`ye ait herhangi bir makale New York Times seviyesinde olan hiç bir web sitede yayınlanmamıştı.

     Hasan Dai`nin iddialarına göre, Marashi 2006 yılına kadar Tahran kentinde, “Atiye Bahar” isimli bir petrol komisyonu şirketi için çalışıyordu. Tam bu yılda, Trita Parsi, Atiye Bahar Şirketi’nin Genel Müdürü Siyamak Namazi`nin yardımı ile İran hükümeti lehine Amerika Birleşmiş Devletleri’nde geniş bir lobi başlattı. Bu lobi, İran İslami Rejimi’nin üzerinden ambargo ve baskıların kaldırması amacı ile başlatılmıştı. Trita Parsi`nin de Atiye Bahar şirketi için çalıştığı dikkat çekici bir bilgidir.

     Daioleslam’ın resmi web sitesinde yayınlanan bilgilere göre, Atiye Bahar Şirketi’nin ve Trita Parsi`nin şirket ve Namazi ailesi ile işbirliği hakkında başka bir dosyada detaylı bir bilgi verilmiştir. NIAC işe başladıktan sonra Reza Marashi Tahran`dan ABD’ye geldi ve Washington D.C. merkezli Ulusal Stratejik Araştırma Enstitüsü (INSS)`nde istihdam oldu. Bu enstitü, Amerika Savunma Bakanlığı gözetiminde faaliyet yapmaktadır. Marashi kısa bir süre sonra, Amerika Birleşmiş Devletleri`nin dışişleri bakanlığında işe alındı ve İran Amerika arasında dostluk münasebeti sağlama amacı ile İran İşleri Bölümü’nde görevlendirildi. ABD dışişleri bakanlığında dört yıl görev yaptıktan sonra, Marashi 2010 yılında NIAC`a katıldı ve o tarihten itibaren İran rejimi üzerindeki ambargoları kaldırmak için faaliyet çalışmalarına başladı daha doğrusu lobicilik faaliyetlerine başladı. Hasan Daioleslam`ın iddialarına istinaden, onun bu kadar hızlı bir şekilde başarı elde etmiş olmasının sırrı, sürekli olarak NY Times da yayınladığı makalelerden ve onların içeriğinden anlaşılabilir. Özellikle New York Times`da yayınlanan son makalesinde, Reza Marashi Amerika`ya, İran molla rejimi ile uzlaşmasını ve Tahran molla rejimi ile dostça ilişki kurmasını tavsiye etmiştir. İran Rejimi’nin her taraftan baskı altında olduğu ve şartların daha da zor hale getirilmesi için zemin hazırlanan sancılı bir dönemde bu şekilde yazılar yazılmasının önemi ve gerekliliği, İran rejimi lobicileri ve ABD’nin büyük şirketleri için oldukça önemlidir. Büyük şirketler lobilerini ilerletmek için ambargoları öne sürerek, muhalefeti ve İran Amerika dostluğunu propaganda etmektedirler. Propagandaların meşruiyetinin daha çok olması için İranlıların dilinden söylenmesini tercih etmektedirler. Başka bir deyişle, büyük petrol komisyon şirketleri ve yatıştırma lobileri, büyük olanaklardan yararlanabilmek için kendi çıkarları doğrultusunda NIAC, Marashi ve Parsi gibi güçleri desteklemektedirler. Hasan Dai iddiasına göre, bu tür kuruluşlar, Ahmed Chalabi`nin George W. Bush için oynadığı rolun aynısını Amerika için oynamaktadır. İşin ilginç yönü, Ahmed Chalabi ve NIAC, ikisi de İran rejimine bağlıdır. (İranianlobby, Hasan Dai)

….

Fotoğraflar:

Reza Marashi-TRT World

Reza Marashi

Reza Marashi- İsrail

Rıza Marashi-1

Rıza Marashi-4

Reza Marashi-3

Rıza Marashi-3

……

….

Yazar: Emir Şahin- Tebriz Araştırmaları Merkezi Uzmanı

….

Geçmiş Bölümler:

İran Derin Devleti’nin ABD Lobisi Kimlerdir? (I.Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (II. Bölüm)

….

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

İran Merkezli ABD-Batı Görünümlü STK’lar

İran’ın Batı’ya yönelik propagandalarında İran destekli ABD ve Batı merkezli sivil toplum kuruluşlarının önemli paydası …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *