Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / Türk Ocakları Karabük Şubesi’nin Konferansı Yoğun İlgi Gördü

Türk Ocakları Karabük Şubesi’nin Konferansı Yoğun İlgi Gördü

DSCF4613Ulusal ve uluslararası düzeyde Türk Dünyası’na yönelik gerçekleşen tüm girişimlere ilişkin güncel konularda gerek şehir merkezinde gerekse de Karabük Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği konferanslar ile çok sayıda bilim insanının şehrimize gelmesine öncülük eden Türk Ocakları Karabük Şubesi, 2017 yılı konferanslarına başladı.

Türk Ocakları Karabük Şubesi tarafından Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda “İran (Güney Azerbaycan) Türklerinin Konumu ve Bölgedeki Son Durum” adlı konferans düzenlendi.

Tebriz Araştırmalar Enstitüsü Müdürü ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Rıza HEYET ve Tebriz Araştırmalar Enstitüsü’nden Araştırmacı Babak SHAHED’in konuk olarak katıldığı ve yaklaşık 300 katılımcının izlediği konferans 2 saat sürdü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Tebriz Araştırmalar Enstitüsü Müdürü ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Rıza HEYET tarafından; İran’da yaşayan Azerbaycan Türklerinin günümüzdeki siyasi ve sosyo-kültürel durumları, İran Devleti’nin İran Türklerine bakış açısı, Azerbaycan’ın bu konudaki tutum ve davranışları ele alındı. Dr. Mehmet Rıza HEYET’in ardından konuşan Tebriz Araştırmalar Enstitüsü’nden Araştırmacı Babak SHADED ise Azerbaycan ve Ermenista n arasında yaşanan gerilimler, Hocalı Katliamı, Dağlık Karabağ Sorunu, Türkiye – Rusya ve İran’ın bu konulardaki politikaları, Türk Dünyası’nın içerisinde bulunduğu sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdi. Daha sonra soru-cevap bölümüne geçildi ve katılımcıların soruları cevaplandırıldı.

Türk Ocakları Karabük Şubesi Başkanı Doç. Dr. Taşkın DENİZ’in teşekkür konuşmasını ve hediye takdimini gerçekleştirmesinin ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesi ile konferans sona erdi. Deniz, Türk Ocakları Karabük Şubesi olarak siyaset üstü duruşlarını bozmadan şehrimize hizmet etmeye devam edeceklerini, üniversite ile birlikte gençlerin akademik gelişimlerine katkı sağlamak başta olmak üzere ne gerekiyorsa yapacaklarını, asıl olanın Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığı ve bekası olduğunu ifade etti.

Karabük Meydan Haber

…..

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *