Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (II. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (II. Bölüm)

ABD-T-S (2)NIAC Personel ve Yönetim Kurulu:

 1) Namazi Ailesi:

Zerdüşt mezhebine mensup Mason bir aile olan Namazi ailesi İran ve ABD pasaportuna sahip İran’ın zengin ailelerinin ilk sıralarında gelmekteler. Eski İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde İran’da büyük yatırımlar yapan bu aile İran’ın çeşitli bölgelerinde Fars Milliyetçiliğini temel alan birçok sivil toplum kuruluşu kurmuş NIAC yöneticiliğini yapmışlardır. İran’da Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü tarafından gözaltına alınan Baquer Namazi ve Siyamek Namazi, CIA’ye casusluk suçlamasıyla 10 yıl hapis cezası almışlar. Üst düzey İranlı yöneticililerle yakın ilişkilerinden dolayı hükümet yöneticileri tarafından serbest bırakılmalarına dair Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü’ne baskılar devam etmektedir.

Türkiye’de FETÖ Örgütü vasıtasıyla yatırımlar yapan bu aile Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde İran ile ilgili panel ve konferansları FETÖ Terör Örgütü mensupları aracılığıyla finanse etmiştir.

2009 yılında Namazi ailesine yakın Mihrname dergisi “Fetullah Gülen, Dünyanın En Etkili Entelektüeli” isminde özel sayı yayınlatmış ve yasal bir şekilde İran’ın çeşitli kentlerinde dağıtmıştır. Bu özel sayıdan sonra Fetullah Gülen ile ilgili İran’da basılan kitaplar ve çalışmalar Namazi ailesine yakın sivil toplum kuruluşları ve yayınevleri tarafından finanse edilmiştir.

Trump’ın kazanmasıyla Obama ve Klinton ekibine ciddi mali yardımları olan Namazi ailesinin fertleri ABD’de soruşturmaya tabi tutulmak tehlikesiyle karşı karşıyalar. Trump’ın kazanmasıyla ABD devletinin Tahran’a Baquer Namazi ve Siyamek Namazi’nin serbest bırakılması için baskıları durdurulmuştur.

….

Baquer Namazi:

Baquer Namazi, 1979 İran devriminden önce Şah deöneminde İran`ın Huzistan eyaleti valiliğini yapmıştır. Abadan şehrinin Reks sinemasında yaşanan yangın görev yaptığı sürede yaşanmıştır. Baquer Namazi, Şah döneminde İçişleri Bakan Yardımcısı yapmış ve Hamyaran isimli sivil toplum kuruluşunun (STK) kurucusu olmuştur.

Namazi, devrimden dört sene sonra 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri`ne göç etmiştir. Baquer Namazi, oğlu Siyamek Namazi Tahran’da İran Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü tarafından gözaltına alındıktan sonra 24 Şubat 2016 tarihinde tutuklanmıştır.

Hasan Dai`nin iddialarına göre Baquer Namazi, İran karşıtı gurup ve kuruluşların İran aleyhine uluslararası camiada faaliyetlerini engellemek için 1984 yılında idamı edilmesi gerektiği halde yurtdışına gönderilmiş ve bu tarihten sonra İran İstihbaratı Bakanlığı desteği ile lobicilik faaliyetlerine başlamıştır.

Baquer Namazi, Hüseyin Melik Afzali ile birlikte “Hamyaran” kuruluşunu kurmuştur. Bu kuruluşta Baquer Namazi aynı zamanda kuruluşun başkanı olarak görev yapmıştır. Hamyaran kuruluşunun asıl görevi yurtdışındaki STK’ların faaliyetlerini izlemek ve kontrol altında tutmak olmuştur. Ayrıca bu kuruluş, İranlı şahıslar ve STK’ların uluslararası kuruluşlar ve BM ile ilişkilerini koordine etmekten sorumludur.

Baquer Namazi`nin yönetimi altında olan Hamyaran kuruluşu, İran hükümeti gözetiminde Amerika`da yaşayan İranlıların, İran hükümeti için yaptıkları lobicilik faaliyetlerini koordine etmektedir. Çeşitli devlet kurumlarının katılımı ile Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantının sonunda Hamyaran kuruluşunun yayınladığı rapor, İran hükümetinin İranlılar diasporası ile ilgili stratejisini açık bir şekilde göstermektedir. Bu toplantı 2002 yılının Mart ayının 16`sında İranlı gurbetçiler ile İran`daki ilgili kurumlar arasındaki ortak işbirliği zeminlerini tanıtmak ve araştırmak amacı ile yapılmıştır. Toplantıda STK`ların bu süreçteki oynayacağı rol vurgulanmıştır.

İran Devrim Muhafızları’na yakın Fars News Haber Ajansı’nda ise onun İngiltere’nin casusluk ağına bağlı olduğu iddia edilmiştir. Fars Haber Ajansı’na göre, Baquer Namazi`nin İran`da tutuklanmasının oğlu Siamak`in tutuklanması ile herhangi bir ilgisi yoktur. Baquer Namazi eskiden yapmış olduğu faaliyetler gerekçesiyle tutuklanmıştır. Fars News’un Namazi ailesi ile yayınladığı analiz bir başka açıdan İran İstihbarat Bakanlığı ve Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü arasındaki anlaşmazlığı ortaya koymuştur.

Fars News, Namazi’lerin tanınmış bir aile olduğunu ve 19. yüzyılda Yahudiler ile uyuşturucu kaçağında işbirliği yaptığını ve de Masonlar ile işbirliğiyle suçlamıştır. Ayrıca bu haber ajansı onların Pehleviler ile yakın münasebetlerinin de olduğunu söylemiştir ve Baquer Namazi`nin şah döneminde Huzistan valisi olmasının bu iddiasının kanıtı olduğunu ifade etmiştir. Fars`a göre Baquer Namazi, devrimden sonra 1983 yılına dek İran`da gizli şekilde yaşamını devam etmiştir ve daha sonra da ABD`ye kaçmıştır. O, İran Devrimi’nden sonra ABD tarafından İran`da yumuşak devrim yapmayla görevlendirilmiştir. Bu doğrultuda Baquer Namazi faaliyet biçimini değiştirerek farklı derneklere ve toplumsal faaliyetlere katılmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlisi ise Hamyaran kuruluşunu kurmasıdır. Fars News Haber Ajansı,Baquer Namazi`nin BM`ye bağlı kuruluşlar, Garry Sick, The Gulf 2000 projesi, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü  Alan Eyre, Uluslararası Özel Teşebbüs Merkezi (CIPE) ve onun başkanı John Sullivan, NIAC ve Trita Parsi gibi şahıslar ve kuruluşlar ile bağlantılı olduğunu ve bu kuruluşların faaliyetlerinin organize bir şekilde İran`da yumuşak devrim yaratma amacında olduğunu iddia etmektedir. Fars News Haber Ajansı, Namazi’nin İran güvenlik servisi tarafından tutuklanmasının, ABD ve İngiltere casusluk servisliklerini deşifre edebilmek amaçlı olduğunu iddia etmiştir.

Hasan Dai ise Baquer Namazi`nin her zaman İran İstihbarat Bakanlığı çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ve onun İran hükümeti tarafından tutuklanmasının anlamsız olduğunu iddia etmiştir. Dai`nin Keyhan Londra`daki açıklamalarına göre, Baquer Namazi 1983 yılına kadar hiç bir sorun yaşamadan İran`da yaşıyordu. Daha sonra İran`dan ayrılmış ve BM`nin farklı kurumlarında görev almıştır. Rafsanjani döneminin sonlarına doğru İran`a dönmesi istenmiştir. Onun BM, BM`ye bağlı başka kurumlar ve Dünya Bankası ile yakın münasebetleri o dönemde İran hükümeti için oldukça önemli idi. Bunun için İran hükümeti onun dönüşünü talep etmişti. Baquer Namazi`nin Rafsanjani döneminde İran Sağlık Bakanı yardımcısı olan Hüseyin Melik Afzali ile birlikte Hamyaran’ı kurması da bu dönemde gerçekleşmişti. Hasan Dai`ye göre, Baquer Namazi`nin Hamyaran kuruluşu aracılığı ile İran hükümeti için yaptığı hizmetlerin karşılığının tutuklanma kararı olması hiçbir şekilde doğru değildir ve bu İran hükümetinin ne kadar acımasız olduğunun göstericisidir.

Siyamek Namazi:

14 Ekim 1971’de İran’ın başkenti Tahran’da doğan Siamak Namazi, İranlı-Amerikalı iş adamlarının danışmanlığını yapmıştır. Siyamek, Baquer Namazi`nin oğludur. Siyamek Namazi, 2007 yılına kadar İran’da Atiye Bahar ismindeki şirkette, genel müdür olarak görev yapmıştır. Atiye Bahar, yabancı yatırımcılara danışmanlık hizmeti veren Tahran merkezli bir şirket olarak çalışmalarına devam etmektedir. Namazi`nin, Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Fonu’nda ve bazı Afrika ülkelerinde UNICEF`in temsilcisi olarak görev yaptığı da bilinmektedir.

Siyamek Namazi, İran Kızılay’ının stratejik planlama başkanlığını yapmış ve Kızılay’daki görevinden önce, Dubai merkezli bölgesel enerji danışmanlığı grubunun genel müdürü olmuştu. Siyamek Namazi, bu görevleriyle birlikte Atiyeh Bahar Şirketi’ndeki eski pozisyonunu koruyarak, çok uluslu şirketlere İran’da yatırım yapmak üzere fizibilite çalışmaları ve stratejik danışmanlık hizmeti sunuyordu.

Siyamek Namazi, düzenli olarak CNN International, BBC World, NPR, The Financial Times, Fortune Magazine, Forbes Magazine, Reuters, The New York Times, Time, The Washington Post, Business Week ve The Guardian gibi uluslararası medyalardaki yorumcu kimliği ile de ön plana çıkmaktadır.

Siamak Namazi, Wilson Merkezi tarafından yayınlanan ve bu merkezin resmi görüşünü gösteren bir araştırmada, başyazarlık yapmıştır ve bu araştırmada İran’a karşı yürütülen ambargoların, ilaç ve tıbbi ürünler kıtlığı üzerinde bıraktığı etkiyi incelemiştir. (Bakınız:  Sanctions and Medical Supply Shortages in Iran). Siyamek Namazi, Tufts Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans derecesine sahiptir. Yüksek lisansını Rutgers Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama’sı üzerine yapmıştır. Ayrıca London Business School (LSE) MBA diplomasına sahiptir.

Farda News web sitesinin “Tahran ve Washington ilişkileri için kimler komisyonculuk yapıyor” isimli makalesinde, Siamak Namazi hakkında çok önemli bilgiler yayınlanmıştır. Siyamek, diğer faaliyetlerinin yanısıra Dubai merkezli Crescent Petroleum Şirketleri’nde stratejik planlama yöneticisi olarak görev almıştır. İlerleyen zamanlarda bu şirketin isminin İran ülkesinin en büyük ekonomik yolsuzluk davası olarak adlandırılan olay ile bağlı olduğu iddia edildi. Bu anlaşmaya göre, İran`ın Salman Gaz Sahası’ndan çıkarılan gazı daha ucuz fiyata bu şirkete satması gerekecekti. Ayrıca Namazi Ailesi`ne bağlı olan Atiyeh Bahar Şirketi’nin büyük petrol şirketleri için komsiyonculuk yaptığı iddia ediliyor.

2006 yılında, İran’ın nükleer dosyasının Birleşmiş Milletler`in Güvenlik Konseyi’ne sevkedilmesinden sonra, “20/20 Ağı” isimli bir Amerikan organizasyonu, Amerikan politikacılarına ve kamuoyuna destek verme amaçlı bir proje başlattı. 20/20`nin bu proje kapsamında düzenlediği konuşmalarda konuşmacı olarak “Siyamek Namazi”, “Gary Sick”, “Richard Murphy” gibi İran araştırma uzmanları yer aldı.

Yukarıda bahsettiğimiz kanıtlar, Siyamek Namazi ve Namazi ailesinin dolaylı yollardan İran Amerika ilişkilerinin iyileşmesinde aldığı rolü belirtmektedir. Ayrıca The Daily Beast Dergisi’nde yayınlanan bir makalede de Namazi Ailesi`nin İran Amerika arasında lobicilik yaptığı ve ambargoların kaldırılmasında önemli rol oynadığı iddia edilmiştir. Bu makalede, Atiyeh Bahar Danışmanlık Şirketi’nin, Refsencani çetesi ve özellikle onun İran siyasetinde oldukça etkili rol oynayan oğlu Mehdi Haşimi Refsencani desteği ile kurulduğu iddia edilmiştir. Batılı ve doğulu tacirlere göre, bu şirket İran pazarına girmenin anahtarı ve belki de tek yoludur. (Bakınız: The Shady Family Behind America’s Iran Lobby)

Namazi ailesinden (Baquer ve Siyamek Namazi`den) Amerika`nın İran`a karşı yürüttüğü yumuşak savaşın komutanları olarak İran basınında zaman zaman söz edilmiştir. İran hükümetine yakın olan Farda news web sitesinde Namazi ailesinden, CIA casusları olarak söz edilmiştir. Ayrıca, Namazi ailesinin NIAC kuruluşunun kurulmasında büyük etkisi olmuştur ve bazı kaynaklar NIAC`ın Trita Parsi ile Siamak Namazi`nin ortak projesi olduğunu iddia etmişlerdir. Trita Parsi`nin NIAC`ı kurduğunda ata Namazi (Baquer Namazi)`den fikri yardım aldığı hakkında da söylentiler mevcuttur. (Bakınız: Kimler İran-Washington Arasına Arabuluculuk Yapıyor-Farsça)

Siyamek 2015 yılının Ekim ayında İran`da, İran Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü tarafından gözaltına alınmıştır. Siyamek’ten sonra 2016’nın Şubat ayında babası Baquer Namazi tutuklanmıştır.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, bu iki ismin de İran rejimi tarafından tutuklanması ile ilgili derin bir kaygı duyduğunu ifade ederek, onların haksızca tutuklandığına, suçsuz olduklarına inandığını belirtmiştir. NIAC kuruluşu da bu tutuklamalardan endişelendiğini ifade etmiş ve bir beyanname ile bu tutuklamaları kınamıştır.

….

Fotoğraflar:

2-1

2-2

2-3

2-4

2-5

2-6

2-7

2-8

2-9

2-10

2-11

2-12

2-Son

….

Yazar: Emir Şahin- Tebriz Araştırmaları Merkezi Uzmanı

….

Geçmiş Bölümler:

İran Derin Devleti’nin ABD Lobisi Kimlerdir? (I.Bölüm)

….

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

İran Merkezli ABD-Batı Görünümlü STK’lar

İran’ın Batı’ya yönelik propagandalarında İran destekli ABD ve Batı merkezli sivil toplum kuruluşlarının önemli paydası …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *