Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / “Çağdaş Şiirimiz” Yayınlandı

“Çağdaş Şiirimiz” Yayınlandı

cagdas siirimizKültür, ekonomi, siyaset ve toplum alanlarında Türk milleti ve ilişkide olan diğer milletler ve toplumlarla ilgili bilimsel çalışmalar yapmayı; çalışma sonuçlarını makale, kitap, ses ve görüntü dosyaları şeklinde sunmayı amaçlayan Tebriz Araştırmaları Merkezi, kültür alanındaki faaliyetlerinin devamında “Çağdaş Şiirimiz” adlı ilk ses DVD’sini yayınlamıştır.

İran’da Türk dili ve edebiyatının yaşatılması ve gelişmesinde önemli rolü olan onlarca şairin eserlerinden örnekler içeren “Çağdaş Şiirimiz” projesinin ilk aşamasında Güney Azerbaycan Türkü 11 şairden toplam 19 şiir seçilerek, Manas ÇAMLI tarafından seslendirilmiştir.

Projenin sonraki aşamalarında Güney Azerbaycan, Kaşkayı, Horasan, Halaç, Ebiverdi, Sungur, Fereyden vs. Türk şiirlerinin lehçe özellikleri korunarak seslendirilmesi planlanmaktadır.

Muhammed Hüseyin Şehriyar, Kerim Meşruteçi (Sönmez), Bulut Karaçorlu (Sehend), Yahya Şeyda, Muhammed Taki Zehtabi, Alirıza Oktay, Hamit Nutki, Habip Sahir, Muhammed Biriya, Hamide Reiszade ve Hasan Mecidzade (Savalan)ın şiirlerinden oluşan “Çağdaş Şiirimiz 1” ses dosyasını www.tebaren.org sitesinden veya Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’nün youtube kanalından dinleye ve indirebilirsiniz.

Çağdaş Şiirimiz1 (Birinci Bölüm):

….

Çağdaş Şiirimiz1 (ikinci bölüm):

 

…..

Bu yazıyı paylaşın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *