Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / “Panfarsizm ve Tarih Mantığının İstihzası” Kitabı Yayınlandı

“Panfarsizm ve Tarih Mantığının İstihzası” Kitabı Yayınlandı

Tebriz Araştırmaları Enstitüsü tarafından hazırlanan “Panfarsizm ve Tarih Mantığının İstihzası” kitabı yayınlandı. Farsça yazılmış olan bu eser, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tarih Bölümü Doktora Öğrencisi Babek ŞAHİT tarafından kaleme alınmıştır.
“Genel Tarih Yazımı Metotları”, “Tarih Felsefesi”, “İran Modern Tarih Yazımının Genel Çerçevesi”, “Panfarsist Tarihçilik ve Modern Tarih Yazımı Metotları”, “Panfarsist Tarih Yazımında Türk Düşmanlığının Sebepleri” ve “Çökmekte Olan Temeller” gibi bölümlerden oluşan bu eserde, İran’da Panfarsizm ve Türk düşmanlığı üzerine kurulmuş tarih yazımının niteliği, içeriği, nedenleri ve amaçları belgelerle örneklendirilmiştir.
80 sayfadan oluşan eser, İran’ın ve dünyanın önemli araştırma merkezlerine, İran, Azerbaycan ve Türklük alanında araştırma yapan araştırmacıların ve meraklıların dikkatine sunulacaktır.
Tebriz Araştırmaları Enstitüsü, yayın çalışmalarının devamında İran Türkleri, Azerbaycan Türkleri ve diğer Türk topluluklarının tarihi, kültürü ve toplumsal yaşamlarını konu alan diğer çalışmaları da Türk, Fars, Arap ve İngiliz dillerinde yayına hazırlamaktadır.

…..

Tebaren Yayin 1

…..

Tebaren Yayin 1-2

…..

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *