Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / İstanbul Zeytinburnu’nda “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” Paneli Düzenlendi

İstanbul Zeytinburnu’nda “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” Paneli Düzenlendi

15 Temmuz darbe girişimi Somali, İran ve Türk konuşmacılar tarafından Zeytinburnu’nda düzenlenen “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” isimli panelde anlatıldı.

Zeytinburnu Belediyesi, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının 15 Temmuz darbe girişiminin anlatıldığı “Dünya 15 Temmuz Kalkışmasını Nasıl Gördü?” isimli panel düzenledi. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panele, Yrd. Doç. Dr. Süleyman Elik, Dr. Nevzat Çelik, Babek Şahit, Ahmedei Cheıkgureı, moderatör olarak Prof. Dr. Ahmet Kavas ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panelde, 15 Temmuz’u Rusya, İran Fransa, Avrupa ve Somali’nin nasıl algıladığı ve yabancı basının olayları nasıl anlattığı konuşuldu. İran’ın en etkin olan televizyon kanalı İrib’in darbe girişimindeki yanlış haber politikaları da panelde tartışıldı. İran medyasının, Yenikapı Mitingine sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyenlerin geldiği yönünde taraflı haberler servis yapması eleştirildi.

Tebriz Araştırmaları Enstitüsü ve Araznews web sitesi başyazarı Babek Şahit, “Ortadoğu’da olunması ve bazı meselelerin ihmal edilmesi ile ilgili konuşacağım. Darbe girişimi haberi sosyal medyada yayılınca ilk tepkiyi İran mevcut hükümetinin dışişleri bakanından geldi. İran Milli Güvenlik Konseyi toplandı. İran Türkiye sınırı kapatılarak sınıra çok sayıda askeri güç sınır bölgesine sevk edildi. İran’ın en etkili televizyon kanalı İRİB televizyonlarına katılan bütün analizciler, darbe girişimini ilk başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi kurgusu olarak lanse ettiler. İran’da oynamanın tek bir yolu var, kamuoyunu ikna etmek” şeklinde konuşarak 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin İran’da nasıl yansıtıldığını anlattı.

….

R59A6566

…..

R59A6567

…..

R59A6595

….

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *