İran Siber Ordusu’nun Türkiye’deki Hedef Yerleri

tebaren | 16:38 - 27.09.2016

İran Devrim Muhafızları Ordusu 2004’ten sonra askeri yatırımlarının alanını değiştirerek füze çalışmaları, siber saldırılar ve insansız hava araçları teknolojisine yoğunlaştı. Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü analizörlerine göre, ABD’nin gerçekleştirmiş olduğu Irak saldırısından sonra yakın dönemde İran’a karşı herhangi bir askeri saldırının gerçekleşme ihtimali ortadan kalkmıştır. Uluslararası güçlerin alternatif enerji alanlarına yönelmeleri neticesinde petrol gibi yeraltı enerji kaynaklarına duyulan ihtiyaç azalmıştır ve bu durumun yeni savaş alanlarının açılmasına sebep olacağı düşünülmektedir. Çağdaş savaş yöntemleri değişmiştir. Özellikle uluslararası düşünce kuruluşlarının dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen kuşağı tehdit eden faktörlerine baktığımızda çeşitli bölgelerde ayrı ayrı tehditlerin oluşacağı görülmektedir. Batı Dünyası’nın evrensel stratejilerini tasarlayan merkezlerin araştırmalarını takip ettiğimizde gelecek Ortadoğu insanının ekonomik sıkıntılar ve su krizi ile mücadele edeceği tahmin edilirken ABD yönetiminin ise siber saldırılar ve bilgi hırsızlığı gibi tehditlerle mücadele etmek zorunda kalacağı düşüncesi hâkimdir.

…..

Think Tan World

…………………………….Dünyayı Bekleyen Risklerin Haritası

Devrim Muhafızları Ordusu, İsrail’in insansız hava araçları teknolojisindeki gelişmelerini ve ABD’nin ilk tehdit unsuru olan siber saldırılarını gözönüne alarak medya propagandasındaki trilyon dolarlık yatırımıyla beraber siber saldırılar ve insanız hava araçları teknolojisi alanlarında katrilyon dolarlık yatırımlara girişti. İran Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütü mensupları İran petrolü sektörü, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ve Ortadoğu’daki fuhuş şebekeleri vasıtasıyla elde ettiği paraları bu yeni savaş alanlarında akladı. (ABD Hazine Bakanlığı’nın İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanlarından Kulamrıza Bağbani’yi Uluslararası Uyuşturucu Baronları Listesine Aldığı Haber: https://goo.gl/afMV8Y ).

Devrim Muhafızları Ordusu tarafından 2004 yılından itibaren başlatılan bu süreç 2012 yılında sonuçlarını göstermeye başladı. 21 Eylül 2012’de Washington Post gazetesinde yer alan habere göre ABD yönetimi İran Siber Ordusu’nu, ABD bankalarına ve holdinglerine siber saldırı yapmakla suçladı. (Washington Post’un Bu Haberi:  https://goo.gl/yd0pd0 ). Brandon Valeriano ve Ryan Maness, “Siber Savaşa Karşı Siber Gerçeği” kitaplarında İran’ın İP adresi alma stratejisini araştırarak İran’ın bu hacimde İP alma çabasının yalnız siber saldırılar için olabileceğini ve Suriyeli hackerlerin İran tarafından eğitildiğini iddia ediyorlar. (Valeriano, Brandon; Maness, Ryan,  Cyber War versus Cyber Realities: Cyber Conflict in the International System, Oxford Press, 2015).

IranCyberArmy-1Washington Post gazetesi dört yıl aradan sonra tekrar 27 Mart 2016 tarihinde İranlı hackerlerin ABD için oluşturacağı tehdidi ele alarak İran siber gücünün küçümsenmemesi gerektiğini savundu. (Washington Post’un 27 Mart 2016 Tarihli Yazısı: https://goo.gl/QsBQKd ). Washington Post’un bu yazıları ve İran Siber Ordusu ile ilgili benzer haberlere baktığımızda İran hackerleri, Devrim Muhafızları tavsiyesiyle Türkiye’yi hedef almak isterseler ilk hedef yerleri neresi olur?

31 Mart 2015 tarihinde sabah saatlerinden itibaren Türkiye’nin her yerinde tedrici olarak elektrikler kesildi. Kesintinin uzun süreli olması ve aynı zamanda Türkiye’nin 41 ilinde gerçekleşmesi bir siber saldırının sonucu olmuş olabileceği iddialarını ortaya koydu. Siber saldırının gerçekleştiği döneme baktığımızda İran-Türkiye arasındaki Yemen tartışmalarının hat safhaya çıktığını görüyoruz. Nitekim uluslararası siber saldırılarında dikkate alınan ve önemli kaynak hesap edilen Observer web sitesi 22 Nisan 2015 tarihli yazısında Türkiye’deki elektrik kesintisini İranlı hackerlerin saldırısı olarak nitelendirdi. (Observer Web Sitesinin Bu Yazısı: https://goo.gl/xyTkWi ).  Observerin bu iddiasından sonra İran merkezli web siteler Türkiye’deki elektrik kesintisinin İran hackerleri tarafından yapıldığına dair övgü dolu yazılar yazmaya başladılar. (İran Elektrik Merkezi’nin Web Sitesindeki Türkiye’deki Elektrik Kesintisi ve İranlı Hackerler Yazısı: https://goo.gl/PcTdpi ). Bu olaydan yaklaşık bir ay sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli konuşmalarında Türkiye’nin hızla 4G sistemine geçmesi gerektiğini söyledi ve Türkiye kısa zaman içinde uluslararası meşruiyetini kullanarak 4G sistemine geçmiştir. 4G sistemine geçen Türkiye, kolay siber hedefi olma halinden çıktı.

Ancak tekrar şu soruya dönelim, İran Siber Ordusu’nun Türkiye’deki hedef yerleri nereleri olabilir? Bence bu soruyu Devrim Muhafızları Ordusu mensupları son haftalarda yanıtladılar. 8 Eylül 2016 tarihinde İran Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın Tabnak ve Armanpress web siteleri “Türkiye İran, Irak ve Suriye İle Su Paylaşımını Kesti; Erdoğan Hitler’den Az Değil” başlıklı bir makale yayınlattı. Bu makalede Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Su projesi ve GAP projesi kapsamındaki su barajları incelendikten sonra projenin İran için hayati ve milli güvenlik tehdidi oluşturacağı iddia edildi. Makalede GAP projesi kapsamındaki su barajlarının yapılmasının İran Milli Güvenliğine bir tehdit olduğu ileri sürülerek Türkiye’nin güneydoğusundaki bu faaliyetleri engelleme gereksiniminden bahsedildi. İran’ın ABD’ye siber saldırılarını incelediğimizde defalarca ABD’deki su barajlarına siber saldırıya kalkıştığını ve bu konudaki tecrübelerini dikkate alırsak İran’ın Türkiye’deki siber saldırı için ilk hedefi Güneydoğudaki su barajları olacağı muhtemeldir. (Konuyla İlgili İran Basınında Yer Alan Analiz: http://goo.gl/n7ujGa ).

Yazar: Babek ŞAHİT

…….

Anahtar kelimeler: