Ana Sayfa / ANALİZ / İran’da Okul Öğrencilerinin “Ana Dilim Türkçedir” Kampanyası

İran’da Okul Öğrencilerinin “Ana Dilim Türkçedir” Kampanyası

Ana Resimİran Anayasası’nın 15.maddesi gereği İran Devleti, etniklerin yaşadığı bölgelerde yerel dillerin öğretimi için gereken hazırlıkları yaparak, etniklerin dil ve kültürüyle ilgili herhangi bir kısıtlama getirmemelidir. Fakat İran yönetimi Türklerin yaşadığı bölgelerde Türkçe’nin resmi yerlerde kullanılmasını yasaklayarak yoğun bir asimilasyon politikası yürütmektedir. Özellikle okullarda,  Türk kültürüyle ilgili gönüllü kültürel aktivite projeleri okul idarecileri tarafından engellenmektedir. Türkçe şiir kitapları taşıyan ortaokul ve lise öğrencileri okul yöneticileri tarafından İran İstihbarat Bakanlığı’na ihbar edilmektedir.

Buna karşılık İran’da siyasi hareket haline gelen Güney Azerbaycan Milli Hareketi, son seksen sene içinde İran’da, Türklerin yönetimden uzaklaştırılıp Türk etniğine mensup bireylerin Farslılaştırılmasına itiraz ederek çeşitli siyasi, toplumsal ve kültürel isteklerde bulunmaktadır. Güney Azerbaycan Milli Hareketi’nin ve İran’ın merkezinde ve kuzey doğusunda yaşayan Türklerin mücadele yöntemine baktığımızda, silahtan uzak durularak amaca ulaşmalarına engel olmak için yapılan her tür şiddeti kınadıklarını ve sivil itaatsizlik yöntemlerinin bu hareketin temel ilkelerinden biri olduğunu görmekteyiz. Güney Azerbaycan Milli Hareketi mensuplarına göre günümüz şartlarında silahlı mücadele en çok İran’daki Türk düşmanlarının işine yarayabilir ve İran’ın yakın çağ tarihini incelediğimizde İran’ın iç siyasi koşulları, toplumsal psikolojisi ve yönetim biçimi silahlı mücadeleye müsait olmayarak Türk kültürünün İran’da halk içinde yaygınlaşmasını engelleyebilir. Bu yüzden Güney Azerbaycan Milli Hareketi mensupları dönem dönem toplumsal hareketlerle varlıklarını gösterip çeşitli faaliyetlere imza atıyorlar.

22 Eylül 2016 tarihinde İran’da 2016-2017 öğretim yılı başladı. Yeni dönemin başlamasıyla İran’da yaşayan Türkler özellikle okul öğrencileri sosyal şebekeler vasıtasıyla “Ana Dilim Türkçedir” kampanyasını başlattılar. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Güney Azerbaycan ve İran Türklerinin okul öğrencileri okul bahçelerinde “Ana Dilim Türkçedir”, “Ana Dilimi İstiyorum” gibi benzer yazılarla fotoğraf çekip sosyal medyada paylaştılar. Okul öğrencilerinin bu kampanyası İran ve Güney Azerbaycan medyasında geniş yankı uyandırarak resmi yerel yetkililerin tepkisine neden oldu. Yetkililer, yerel basına verdikleri demeçlerde en kısa zamanda İran’da Türkçe yasağının kalkacağı vaadinde bulundular.

Fotoğraflar:

Ana Dili (3)
……….Ana Dilimde Ders Okumak İstiyorum …………………..
Ana Dili (1)
………………….Ana Dilim Evde Kaldı ………………………
Birlestirmeli-Ana Dil
………………..Benim Ana Dilim Türkçedir

….

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *