Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran’daki Siyasi Risklerin Önemlilik Yüzdesi

İran’daki Siyasi Risklerin Önemlilik Yüzdesi

123Üç senedir İran’da anketlere dayanarak İran’ın yakın siyasi ve toplumsal geleceğini öngörmeğe çalışan “Ayandeban Merkezi” (Türkçe anlamı: Gelecek Gözlemcisi) 2016-2017 İran’ın karşı karşıya kalacağı meselelerin önem derecesini yayınlattı. İran’ın başkenti Tahran’da faaliyet eden bu merkezde İran İstihbaratı tarafından yurtdışında Fütüroloji (Future Studies) bölümünde burslu olarak okutulan şahıslar çalışmaktalar. 150 sayfada yayınlanan bu raporda kullanılan yöntem Etkileşim analizi ve matriste çeşitli mikro sistemler arasında karşılıklı ilişkiler yöntemi olmuştur.Bu merkez İran’ın en büyük anket merkezi olarak biliniyor ve İran’ın bütün şehirler, sınıflar, siyasi eğilimler ve toplumun bütün kesimlerini muhatap almağa çalışarak anket sorularını geniş bir kitle tarafından yanıtlanmasını sağlayıp İran’ı etkileyecek meselelerin etki yüzdesini incelemiştir. Bu merkezin raporuna göre 2016-2017’de İran siyasetini etkileyecek siyasi risklerin önemlilik yüzdesi şu şekilde olmuştur:

İran-Risk-Tablo

……..

2015-2016 yılları için yayınlanan rapordaki verilerle aynı merkez tarafından yayınlanan üst tablodaki verileri kıyasladığımızda, İran’ın etnik sorunlarında ve krizlerinde, etnik hareketlerin fikri liderliğinin yurt dışına çıkmasında, Türkiye’nin iç değişimlerinin İran üzerinde oluşturduğu risk oranında, İran-Arabistan arasında yaşanan krizin sonuçlarında ve su krizinin oluşturacağı risklerde ciddi oranda artış görüyoruz. Nitekim 2014’de İran için 58.12% risk faktörü olarak görünen etnik hareketleri 2015’de 70.35%’e artmıştır. Diğer yandan, İran için son yıllarda ciddi bir siyasi risk olarak görülen İran Reformistlerinin faaliyetlerinde, Yeşil Hareket liderinin ev hapsi meselesinde ve İran’ın Bahreyn olaylarındaki tutumunun oluşturacağı risklerde düşüş görülmektedir.

…..

Etnik Sorunlarda Değişim:

Etnik Sorunlar

İran-Arabistan İlişkilerinde Değişim:

İran-Arabistan

……

Yazar: Ümit BAYKARA

….

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

İRAN’DA MODERNLEŞME HAREKETİ ve DEMOKRATİKLEŞME ÇABALARI-İBRAHİM RAMAZANİ

Eğer demokrasi günümüz anlamında hâkimiyet hakkının halka ait olması ve hükümet yetkililerinin halk tarafından seçilmesi, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *