Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran, Demokrasi ve Şehitler Mitingine Nasıl Yanaştı?

İran, Demokrasi ve Şehitler Mitingine Nasıl Yanaştı?


Tebaren7 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul merkez olmak üzere Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde gerçekleşen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” İran basın ve medyası tarafından sessizlik içinde karşılandı ve İstanbul mitingi konuşmacılarının bazı sözleri çarpıtılarak sunuldu. 8 Ağustos tarihindeki İran gazetelerine ve İran Radyo TV Kurumu yayınlarına baktığımızda, TV kanallarının haberlerinde İstanbul mitingine yer verilmediğini görüyoruz. Haber sitelerinin haberlerini incelediğimizde kısa ve çarpıtılmış haberleri görüyoruz. Özellikle Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın sözleri tahrif edilerek yayınlandı. İran Devrim Muhafızlarına yakın olan Farsnews haber ajansı, İstanbul mitingini üç haberle ele aldı. Haberlerde Hulusi Akar’ın: “Türk Ordusu Hazreti Muhammed ve Ehlibeyt Ordusudur.” cümlesi dikkat çekti. Farsnews Haber Ajansı, TC Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın konuşmasındaki “Gülen ile PKK gibi mücadele edeceğiz” ve “Türk Ordusu Hazreti Muhammed ve Ehlibeyt Ordusudur” cümleleri yansıtmakla yetindi. İran Muhafazakârlarına yakın olan bütün web siteleri, 7 Ağustos mitinginde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın “Türk Ordusu Ehlibeyt Ordusudur” cümlesini söylediğini iddia ederek geniş yer verdiler. (Farsnews, 8 Ağustos 2016)


Aynı çarpıtmaları Farsnews’un diğer haberlerinde de görüyoruz. Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Ağustos tarihinde İstanbul’da yaptığı konuşması “ABD’de de İdam Hükmü Var” başlığıyla yayınlanmıştır. Mitinge katılanların Erdoğan’ın taraftarları olduğunu söyleyerek mitinge katılan AKP dışındaki diğer gruplara değinilmemiştir. (Farsnews, 8 Ağustos) İran’da diğer Muhafazakâr kesimlerin 7 Ağustos ile ilgili haberlerine baktığımızda onların da aynı çizgide haber yaptıklarını görüyoruz.

İran’da Reformist medyanın 7 Ağustos ile ilgili haberlerine baktığımızda, Devrim Muhafızları Ordusu’nun haber ajanslarından pek farkı görünmüyor. Reformist medya da Muhafazakârlar gibi, mitinge katılanları bazı haberlerde yüz binlerce kişi, bazı haberlerde de binlerce kişi olarak ele alarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İdam geri gelirse onaylayacağım” sözünü başlık olarak seçmiştir. Kendini Reformistlerin en büyük haber sitesi olarak tanımlayan Demadem haber sitesi, 7 Ağustos mitingiyle ilgili şu haber başlığını geçti: “Eğer Halk ve Parlamento İsterse İdam
Hükmünü Onaylarım” (Demadem, 8 Ağustos) ve yüz binlerce kişinin katıldığını iddia etti.

Türkiye’den karamsar görüntü sunmak yalnız İran içinde faaliyet gösteren haber ajanslarına kısıtlı kalmadı. İngiltere’den yayın yapan BBC Farsça ve Washington merkezli VOA Farsça, 7 Ağustos mitingine yaklaşımı İran’ın içinde faaliyet eden diğer haber siteleri gibi olmuştur. Bu iki önemli haber merkezi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halk isterse idam cezasının geri getiririz ifadesine yer vermekle birlikte Demirtaş ve HDP’nin mitinge davet edilmemesini ön plana çekerek darbe sonrası gözaltına alınanlara işkence yapıldığına vurgu yaptı.

Bu arada yalnız Güney Azerbaycan Milli Hareketine mensup haber siteleri ve İran Türkleri sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla 7 Ağustos mitingini Türklüğün zaferi gibi ele alarak Farsça medyanın Türkiye’ye karşı yaklaşımına itiraz ettiler. Güney Azerbaycan ve İran Türkleri’nin paylaşımlarında, mitingde Türk Dünyası bayraklarının dalgalanması özellikle Türkiye, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs ve Irak Türkmenleri’nin bayraklarının bir karede gösterildiği fotoğraflar geniş şekilde paylaşılarak Başbakan Binali Yıldırım’ın Ahmet Cevat’ın şiirini okumasını ve Türk Dünyası bayraklarının dalgalanmasına dikkat çekildi.

….

Yazar: Hüseyin ALIŞIK

….

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

ÇAĞRI: “İRAN’IN ETNİK HARİTASI” ÇALIŞMASI

  Değerli Okuyucular, Çok etnikli ve çok dilli bir yapıya sahip olan İran’ın etnik ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *