Ana Sayfa / KONULAR / İran, Türkiye’deki Darbe Girişimini Kınadı Mı?

İran, Türkiye’deki Darbe Girişimini Kınadı Mı?

Tebaren15 Temmuzda Türkiye’de darbe girişimi sonrası yaşanılanlar olaylar hakkında çeşitli uluslararası medya organlarının haber ve yorumları Türk yetkilileri tarafından dikkate alındı ve yapılan bu haber ve yorumlar resmi yetkililerin açıklamalarında yer aldı. Birçok Türk siyasetçi, Batı medyası ve uluslararası basının FETÖ/PDY örgütünün yanında yer alarak Türkiye’ye karşı kara propaganda yaptıklarını iddia etti. Fetullah Gülen terör örgütünün lobiciliği neticesinde birçok uluslararası medya kuruluşu Türk halkının darbeye karşı kahramanlığını görmezden gelerek, darbecilerin taraf tutulduğu haber ve program yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak karalama propagandalarının yürütülmesi, 15 Temmuz darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi oyunu olarak lanse edilmesi, Fetullah Gülen’in darbeyle ilişkisinin olmadığının söylenmesi ve darbe sonrasında darbecilere karşı yürütülen operasyonların kınanması bu medya gruplarının ortak yanı oldu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanılanları İran basınından takip ettiğimizde İran basınının da aynı çizgede hareket ettiğini görüyoruz. Özellikle İran Radyo TV Kurumu ve İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı medya gruplarının edebiyatına baktığımızda darbecileri destekleyen söylemler açıkça görülmektedir.

21 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında İran basınında Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili yayınlanan bazı haberler şunlardır:

65431_982Arman-e İmruz Gazetesi (21 Temmuz 2016): İran Reformistlerine yakın olan Arman-e İmruz gazetesi 21 Temmuz 2016 tarihinde Firiydun Majlesi’nin kaleminden Türkiye’de darbe sonrasında yaşanılanları “Türkiye’de Bir Darbe İki Rivayet” başlığıyla ele aldı. Majlesi yorumunda, Türkiye’nin PKK terör örgütüyle mücadelesini  “AKP karşısında Kürtlerin silahlı direnişi” terimiyle ele almıştır. Darbe sonrasında yaşanılanları da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, bütün muhalifleri ortadan kaldırmayı istemesi şeklinde yorumlamıştır. Metnin içeriği PKK’lıları ve darbecileri destekleme yönünde olmuştur.

/////
Cavan GazeteCavan Gazetesi (21 Temmuz 2016):
İran Devrim Muhafızları İstihbarat Örgütüne yakın olan Cavan gazetesi, 21 Temmuz 2016 tarihli sayısında Türkiye’de darbe sonrasında yaşanılanları “Askerlerin Darbesine Erdoğan Darbesi” başlığıyla ele aldı. Bu yazıda, bu gazetenin geçmiş sayılarında da olduğu gibi, darbe girişiminin TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi oyunu olduğu lanse edilmeye çalışıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı sert suçlamalara yer verildi.

////

aftab-yazd_0Afitab-i Yezd Gazetesi (25 Temmuz 2016): İran Reformistlerine yakın olan ve İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani’yi destekleyen Aftab-i Yez gazetesi,25 Temmuz tarihindeki sayısının ilk sayfasının fotoğraf ve manşetini Fetullah Gülen’e tahsis ederek, İran lideri Ayetullah Hameneyi’nin Orta Asya Müşaviri ve eski İran Radyo TV Kurumu Orta Asya Masa Başkanı Metin Müslim’in kaleminden Türkiye’deki darbe sonrasında yaşanılanlar ele alarak, Türkiye’de darbeyi gerçekten Fetullah Gülen mi yaptı kuşkusu oluşturulmaya çalışılmıştır.

/////

Abrar_NastaliqEbrar Gazetesi (26 Temmuz 2016): İran’da ılımlı bir siyaset yapan ve Reformistlerle Muhafazakarlar arasında üçüncü bir yol olan Ebrar gazetesi, 26 Temmuz tarihindeki manşetini Türkiye’de darbe girişimi sonrasında yaşanılanlara tahsis ederken Türk devletini küçük yaştaki gençleri gözaltına almakla suçladı.

//////

n00109562-bİtimad Gazetesi (26 Temmuz 2016): İran Reformistlerinin ünlü gazetelerinden olan ve eski İran Cumhurbaşkanı Hatemeyi’ye yakınlığıyla bilinen İtimad gazetesi 26 Temmuz tarihli sayısında Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında, Türkiye’de 46 gazetecinin Erdoğan’a muhalif olmak suçuyla gözaltına alındığını iddia etti. Bu gazetenin yazısına göre, Türkiye’de gözaltına alınanların suçu darbe girişimini desteklemek değil de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhalif olmaktır.

////

Asre İranAsri İran haber Ajansı: İran Reformistlerine yakın olan bu haber ajansı İran’da en çok tıklanılan web siteler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu haber ajansı 28 Temmuz tarihinde Türkiye’de darbe girişimi sonrası yaşanılanları “Erdoğan’ın Medya Katliamı” başlığıyla ele alarak, gözaltına alınan gazetecilerin haberlerini yansıtmaya çalıştı.

/////

El-AlemEl-Âlem TV (2 Ağustos 2016): İran Radyo TV Kurumu Dış Yayınları’na bağlı olarak Arapça faaliyet eden El-Âlem TV, Türkiye’de darbe girişimi sonrasındaki yaşanılanları Fetullah Gülen açısından yansıttı. Fetullah Gülen’i Türkiye hükümetinin ünlü eleştirmeni terimiyle ele alan El-Âlem TV, Gülen’in darbeyle hiçbir ilişkisi olmadığı iddiasını “Gülen Açısından Türkiye’de Darbe Girişimi ve Hollywood Filmleriyle İlişkisi” başlığıyla ele alarak TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aşağılayan karikatürleri yayınlattı.

/////

KürtpressKürtpress (3 Ağustos 2016): İran İstihbarat Bakanlığına bağlı olarak Kürt milliyetçiliği çerçevesinde faaliyet gösteren Kürtpress Haber Ajansı, “Şengal Müdafaa Güçleri” komutanı Serhat Şengali ile Suriye’de özel röportaj yaptı. Serhat Şengali bu röportajında Ortadoğu’da yaşananların asıl sorumlusunun Türkiye olduğunu söyleyerek Türkiye’nin Irak ve Suriye’yi bölme çabasında olduğunu iddia etti. Serhat Şengali’nin bir diğer iddiasına göre de Kuzey Irak kürt yönetimi, DAEŞ terör örgütüne destek sağlamaktadır.

////

ARM-IRIBİran Radyo TV Kurumu (4 Ağustos 2016): İran Radyo TV Kurumu 4 Ağustos tarihinde 15 Temmuzdaki darbe girişiminden sonra Türkiye’de yaşanılanları yansıtmaya devam ederek, Türkiye’de karamsar bir tablo çizmeye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asıl suçlu olduğunu göstermeye devam etti. İRİB’in 4 Ağustos tarihli Türkiye hakkındaki haberlerinde  Fetullah Gülen’in darbeyle ilişkisinin olmadığı mesajı verildi . “Gülen, Batı’nın Türkiye’ye Müdahale Etmesini İstedi.”, “Erdoğan: Gülen Cemaati’nden İntikam Alıyoruz!” ve “Avusturya, Türkiye’nin Avrupa Birliğine Katılma Sürecinin Sonlandırılmasını İstedi.” manşetleriyle ele aldı.

////

Sonuç:

İran basını, 15 Temmuz Türkiye’deki darbe girişimini yansıtırken, Batı medyası gibi Fetullah Gülen’in sözlerine geniş yer vererek TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suçlamalarda bulunmuştur ve Türkiye’de karamsar bir tablo çizmeye çalışmıştır. İran basınında TC Cumhurbaşkanı’na suçlayıcı ifadeler kullanılmakta ve kara propaganda yapılmaktadır. Yapılan darbe girişimine İran Reformist basını ılımlı tavır alsa da İran Devrim Muhafızları Ordusu ve İran Radyo TV Kurumu sert sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldı.

……

Yazar: Ümit BAYKARA

…..

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

DOĞU TÜRKİSTAN SORUNU ve 1979 DEVRİMİ’NDEN SONRA İRAN-ÇİN İLİŞKİLERİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’IN YERİ-İBRAHİM RAMAZANİ

Günümüzde birçok ülkede farklı milliyetler ve azınlık guruplar yaşamaktadırlar. Bu açıdan farklı bölgelerde yaşayan Türklere …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *