Ana Sayfa / KONULAR / İran ve Güney Azerbaycan Türklüğünün Tarh-ı Nev Gazetesine İtirazları

İran ve Güney Azerbaycan Türklüğünün Tarh-ı Nev Gazetesine İtirazları

28 Temmuz (9)İran’ın Doğu Azerbaycan Eyaleti merkezi Tebriz kentinde yayınlanan “Tarh-ı Nev” (Türkçe anlamı: yeni tasarım) dergisi geçtiğimiz haftaki sayısında, Türk soyuna aşağılamalar yapılan tarihi hikâye biçiminde bir yazı yayımlamıştır. Yerel yayın yapan Terh-i Nev gazetesinin 20 Temmuz’daki sayısında İranlı şair Firdevsi’nin “Şehname” adlı edebi eserinden alıntılar yapılarak Türklere hakaret içerikli yazı yayınlanmıştır. Gazetenin bu yazısı ülkedeki Türklerin tepkisini çekerek çeşitli web sitelerin tepkisine neden oldu. Gazetenin bu aşağılaması sosyal medyada yayıldıktan sonra yerel yetkililer tepki göstermeğe başladılar. Doğu Azerbaycan Eyaleti Kültür Bakanlığı başkanı, Aşura Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı ve bazı şehirlerin milletvekilleri bu gazeteye gereken adli işlemi başlatacaklarını söylediler. Tepkiler genişlenince İran Türkleri basın organları ve Güney Azerbaycan Örgütleri İran’da mevcut olan ırkçılığı protesto etmek için 28 Temmuz perşembe günü İran saatiyle saat:19:00’da halktan sokağa çıkarak İran’daki ırkçılığı protesto etmelerini istediler. Perşembe gününden önce 26 Temmuz tarihinde İran’ın Tebriz ve Urmiye kentlerinde gösteriler oldu ve bazı vatandaşlar polis tarafından gözaltına alındılar. İran’da Araplara Karşı Irkçılık ve Ayrımcılık İle Mücadele Merkezi 28 Temmuz 2016 tarihinde bir bildirge yayınlayarak Tarh-ı Nev gazetesinin Türklere hakaretini kınayarak, Arap milletinin Güney Azerbaycan Türklerinin yanında olduğunu söyledi.

28 Temmuz Perşembe günü İran’ın çeşitli şehirleri İran ve Güney Azerbaycan Türklerinin itirazlarına şahit oldu. İtirazlar İran saatiyle saat 19:30’da başladı ve halk “Haray Haray Ben Türküm” sloganıyla tezahüratlarda bulundu.

28 Temmuz 2016 tarihinde şu olaylar yaşandı:

Zencan Kenti: İran saatiyle saat 19:30’da İran’ın Zencan Eyaletinin merkezinde gösteriler başladı. Bir grup genç, Zencan şehrinin Sebze meydanında ellerinde “Haray Haray Ben Türküm” pankartları ile yürümeye başladılar. “Biz Diri Kalmak İstiyoruz” pankartı şehir merkezinde açılarak İran Türklerinin istekleri bazı istekleri kalabalığa konuşan Ebülfez İmani tarafından dile getirildi. Ebülfezl İmani bu konuşmasından sonra İran emniyet güçlerince gözaltına alındı.

Hoy Kenti: Hoy kentinde ise saat 19.50’de kalabalık bir grup “Yaşasan Azerbaycan” sloganıyla şehrin merkezinde gösteriye başladı. Halkın beş dakika içinde ana caddede yürümeye başlamasıyla cadde trafiğe kapandı. Caddede çeşitli sloganlarla yürüyen halka, Özel Harekât polisleri saldırdı ve jop darbeleriyle kalabalığı dağıtmaya çalıştılar. İran polisi saldırısı neticesinde bazı gençler darp edilerek gözaltına alındılar.

Urmiye Kenti: 28 Temmuz 2016 tarihinde protesto saatine yaklaşıldığında İran Özel hareket Polisi Urmiye İmam caddesinde dolaşmaya başladı. İran Özel Hareket Polisi Urmiye kentinin çeşitli bölgelerinde konuşlandırıldı. Saat: 19.40’ta Urmiye kentinde protestolar başladı. İmam Caddesi ve Atayi Dört Yolunda başlayan protestolara İran Polisi sert müdahele etti. Onlarca kişinin gözaltına alındığı söylenildi.

Tahran Kenti: Tahran kentinin Tophane bölgesinde İran saatiyle saat 19:30’da birçok özel Hareket Polisi caddelere yerleştirildi. Halka toplu bir şekilde durmamaları uyarısı yapıldı.

Erdebil: Erdebil şehrinin meydanında birçok İran polisi konuşlandırıldı. Halkın bir yerde üç kişiden fazla olarak toplanmalarına izin verilmeyerek gösteri yapmak isteyenler gözaltına alındı. Şehrin çeşitli meydanları ve kalabalık bölgeleri İran Özel Hareket Polisi tarafından kapatılmıştır.

Marağa: İran’ın Marağa kenti merkezinde bir grup genç protestoya başlayacağı sırada polis baskınıyla gözaltına alındı.

Kaşkay Türkleri: İran merkezinde yaşayan bir gurup Kaşkay Türkü İran’ın Fars Eyaleti valiliği önüne toplanarak çeşitli pankartlarla Güney Azerbaycan Türklerini desteklediklerini söylediler. Kaşkay Türklerinin destek fotoğrafları sosyal medyada paylaşıldı.

28 Temmuz 2016 İran ve Güney Azerbaycan Türklerinin İtirazlarıyla İlgili Fatoğraflar:

28 Temmuz (6) 28 Temmuz (5) 28 Temmuz (4) 28 Temmuz (3) 28 Temmuz (8) 28 Temmuz (10) 28 Temmuz (11) 28 Temmuz (2)

Yazar: Nihal KUTLUK

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *