Ana Sayfa / KONULAR / İran, Arabistan’la Yakınlaşmanın İlk Adımlarını Atıyor!

İran, Arabistan’la Yakınlaşmanın İlk Adımlarını Atıyor!

İran-Arab2 Ocak 2016 tarihinde bir gurup İranlı genç Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliğine saldırdılar. Saldırıdan hemen sonra Birleşmiş Milletler, Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşlar saldırıyı kınadılar ve bazı Arap ülkeleri büyükelçilerini İran’dan geri çağırdılar.

Bir grup İran Besiç Örgütü milisleri tarafından yapılan bu saldırı İran-Arabistan ilişkilerinin kesilmesine neden oldu. O günden itibaren Arap lobisi ve Arabistan devleti İran aleyhine ciddi çalışmalarda bulundular ve Arabistan yetkililerinin girişimlerne en sert yanıt İran Devrim Muhafızları Ordusu generallerinden geldi.

Uluslararası basında, İran Devrim Muhafızları Ordusu generallerinin Arabistan’a karşı tehdit içeren sözleri devam ederken İran içinde bazı çevreler, Ayetullah Hameneyi’yi ikna etmeye çalışarak, tekrar Arabistan-İran ilişkilerinin normalleşmesi çabasındalar. Son günlerde, özellikle Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye yakın gazete manşetlerine baktığımızda, Tahran’da Arabistan Büyükelçiliği’ne saldıranların cezalandırılmasını istiyorlar.

İranlı stratejist Seyyit Celal Sadatiyan 20 Temmuz 2016’da Arman-e Emruz gazetesine yazdığı bir köşe yazısında “Arabistan Büyükelçiliği’ne Saldırı Emri Verenler Cezalandırılmalıdır” başlığıyla konuyu ele aldı.

Seyyit Celal Sadatiyan Londra’dan Diplomasi bilim dalında yüksek lisans ve İran’ın Yüksek Milli Savunma Üniversitesi’nde Stratejik Yönetim doktora mezunudur. Sadatiyan İran, Dış İşleri Bakanlığında Uzak Asya Masa başkanlığı yapmıştır ve İran dış siyasetiyle ilgili yorumları İran yetkililerince dikkate alınır. Sadatiyan, Arman-e Emruz gazetesinde, Arabistan Büyükelçiliğine yapılan saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve bu saldırının İran’a zarar verdiğini yazmıştır.

İran’ın diğer Reformist gazetelerine baktığımızda da aynı söylemi görüyoruz. Yani İran-Arabistan ilişkilerin düzelmesi için, İran’da bir ikna çabası söz konusudur. Ayrıca Devrim Muhafızları Ordusu hariç, Ayetullah Hameneyi’ye yakın olan bazı siviller de İran-Arabistan ilişkilerinin tekrar düzelmesini istemektedirler. Büyük bir ihtimalle İran yargısı Arabistan Büyükelçiliğine saldıranları cezalandırarak Arabistan’a barış sinyali vererek ilişkilerin normalleşmesini isteyecektir.

/////

Yazar: Hüseyin ALIŞIK

/////

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *