Ana Sayfa / KONULAR / Hasan Ruhani İkinci Kez Cumhurbaşkanı Olacak Mı?

Hasan Ruhani İkinci Kez Cumhurbaşkanı Olacak Mı?

Ruhaniİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin dört yıllık görev süresinden geriye bir yılı kalmıştır. Geçtiğimiz hafta Ruhani’nin üç sene önce Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının yıl dönümü münasebetiyle, İran medyası geçtiğimiz üç yılı değerlendirdi ve önümüzdeki dönemde Ruhani’nin tekrar Cumhurbaşkanı olma olasılığını ele aldı.

Ruhani İran siyasetinin ılımlı akım temsilcisidir. İran genel siyaseti Reformist ve Muhafazakâr akımlardan oluşuyor. Ruhani bu iki akım arasındaki ortak bir yol çabasının temsilcisidir.

Ruhani’nin kazanmasına sebep olan vaatleri incelediğimizde; Reformistlerin toplumsal özgürlük ve Muhafazakârların iktisadi fesatla mücadele söylemlerinin kullanıldığını görüyoruz.

Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinijad döneminde İran ciddi iktisadi krizler, toplumsal özgürlüklerin kısıtlanması ve uluslararası camiada yalnızlaşma sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Ruhani, İran üst aklının İran’ın bu durumdan çıkma projesinin bir parçası olmuş ve tek görevi uluslararası camiada İran’ın nükleer meselesi üzerindeki hassasiyetlerin kaldırması olmuştur.

İran siyasetinin iç ve dış dinamiklerini göz önünde bulundurduğumuz zaman Ruhani’nin, İran’ın iç ve dış siyasetinde ciddi değişiklik yapma gücüne sahip olmadığını görüyoruz.

Ruhani’nin üç yıllık Cumhurbaşkanlığı döneminde İran nükleer meselesi hariç hiçbir alanda ciddi değişiklikler yaşanmadı. İran iç siyasetinde dini diktatörlük devam etti, insan hakları ihlali çoğaldı, idamlar hız kazandı, İran’ın Suriye ve Irak’a askeri müdahalesi şiddetlendi, kişi başı refah oranında değişiklik yaşanmadı.

Bunun için bugün Ruhani’yi destekleyen bazı Reformistler, Ruhani’den vazgeçme siyasetini ortaya atmışlardır fakat Ruhani yerine Anayasa Koruma Konseyi’nin onayını alabilecek başka seçenek de yoktur. Ayrıca İran’ın eski Cumhurbaşkanlarının görev sürelerine baktığımızda, anormal durum yaşanmadığı takdirde hepsinin iki dönem yani sekiz yıl görev yaptıklarını görüyoruz. İran üst aklı İranlılar için de şiddetsiz değişim ümidini kullanarak bu geleneği sürdürtmüştür.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin üç yıllık görev süresince çeşitli alanlarda ciddi değişiklikler yapılmadı. Özellikle Ruhani’nin halka vaat ettiği birçok söz, yerine getirilmeyerek yalnız propaganda malzemesi olarak kullanıldı. Buna rağmen Reformistlerin, Ruhani’den başka İran Anayasa Konseyi onayını alabilecek seçeneklerinin olmaması, ılımlı Muhafazakârların Ruhani’yi desteklemesi ve İranlıların şiddetsiz değişim yönündeki çaresizliklerinden doğan psikolojileri neticesinde Ruhani’nin önümüzdeki yıl tekrar İran Cumhurbaşkanı olması büyük olasılıkla öngörülüyor.

Yazar: Hüseyin ALIŞIK

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

DOĞU TÜRKİSTAN SORUNU ve 1979 DEVRİMİ’NDEN SONRA İRAN-ÇİN İLİŞKİLERİNDE DOĞU TÜRKİSTAN’IN YERİ-İBRAHİM RAMAZANİ

Günümüzde birçok ülkede farklı milliyetler ve azınlık guruplar yaşamaktadırlar. Bu açıdan farklı bölgelerde yaşayan Türklere …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *