Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / Asuri YPG’liler ve İran Devrim Muhafızları

Asuri YPG’liler ve İran Devrim Muhafızları

Sutoro & DEMOPKK’nın Suriye kolu YPG saflarında savaşan guruplara baktığımızda Asurilerin askeri birlikleri dikkat çekmektedir. Asuriler, Semitik dil gurubundan olan Arami dilinin Asuri Aramicesi veya Süryanice denilen bir lehçesini konuşmaktalar. Asuriler, Irak ve Suriye’nin kuzey kısımları ile Batı İran’da Urmiye Gölü çevresinde ve Hakkâri Dağları’nda dağınık halde yaşamaktalar.

YPG saflarında savaşan Asurilerin ideolojisi Asuri Milliyetçiliğidir. Asur milliyetçiliği birleşik bir Asur halkı ideolojisidir. Asuri milliyetçiliği, coğrafi olarak kuzey Irak, kuzey batı İran, güney doğu Türkiye ve kuzey doğu Suriye’nin bölgelerini içine alan Büyük Asur Devleti haritası sunmaktadır. Asuri milliyetçiliğinin en aktif dönemi 1915-1918 yılları arası olmuştur. Bu dönemde Ağa Petros komutanlığında Asuri birlikler bazı Batılı devletlerin desteğiyle Asur Devleti kurma çabasında bulunmuştular. Petros Ağa Hakkâri’nin Baz köyünde Asuri bir ailede doğmuştur. İlköğrenimini İran’da Urmiye şehrinde Avrupa misyoner okulunda tamamladıktan sonra Türkçe, Kürtçe, Asurca, Arapça, Farsça, Fransızca ve İngilizce dillerini akıcı şekilde konuşması dolayısıyla Osmanlı Devleti tarafından Urmiye’de konsolosluk sekreteri olarak atanmıştı. Asurilerin isyanıyla Asuri Ordusu kurmuş ve Osmanlıya savaş ilan etmiştir. Asuri Ordusu, Ali İhsan Paşa komutanlığında Osmanlı Ordusunun İran’a girmesiyle hezimete uğrayarak Ağa Petros İngiltere Ordusu’na sığınmıştır. Bu dönemde Ağa Petros komutanlığındaki Ermeni-Asuri çeteleri 300 bini aşkın Türk’ü soykırım yapmışlar. Lozan Antlaşması toplantılarına Asurilerin temsilcisi olarak katılmış ve Hakkâri-Urmiye arasında Asuri Devletinin kurulmasını istemiştir. Ağa Petros’un çabaları sonuçsuz kalınca Asuri Milliyetçiliği kültürel faaliyetler ve Dünya Asurileri İttifakı adı altında lobicilik faaliyete devam ettirmiştir.

Dünya Asurileri İttifakı birçok devlet tarafından maddi yardımlar almaktadır. İran’ın resmi yıllık bütçesinde Dünya Asurileri İttifakı’na yardım ödeneği mevcuttur.

Çağdaş tarihte Asurilerin ikinci askeri girişimleri 2005’den sonra Suriye iç savaşı patlak verince zuhur etti. 2005’de Süryani Birlik Partisi, Suriye kuzeyinde varlığını ilan ederek hemen ardından 2000 milisten oluşan Sutoro adıyla güvenlik gücü ve Süryani Askeri Meclisi oluştu.

Bugün Suriye’nin Al-Kahtaniye, Al-Malikiye ve Kamışlı şehirlerinin kontrolü Sutoro milisleri elindedir. Sutoro milisleri YPG saflarında savaşmaktalar fakat 2014’de Sutoro’nun Kamışlı kolu YPG’den ayrılarak Esat Güçleri ve İran Devrim Muhafızlarına katıldı. 2014’de İran Devrim Muhafızları saflarına katılan ve Devrim Muhafızları içinde bağımsız Hırstıysan birliği gibi varlığını devam ettiren Sutoro-Kamışlı milisleri, İran Devrim Muhafızları milisleri tarafından eğitilerek finanse edilmekteler. İran Devim Muhafızları 2014’de “Ağa Petros Askeri Akademisi” isminde bir askeri okul ve karargâh Kamışlı kentinde açtı. Bu askeri okul ismini üst satırlarda anlattığımız şahıstan almış ve Asuri milisler yetiştirmektedir.

Yazar: Ümit BAYKARA

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

İran Generalleri Savaşa mı Hazırlanıyor?

İran-Irak savaşından sonra İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu ve eski İran lideri Ayetullah Humeyni, bu savaşın …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *