Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / “İRAN’IN BATI AZERBAYCAN EYALETİNDE ERMENİ MEZÂLİMİ” ULUSLARARASI SEMPOZYUMUN BİLDİRİ KİTABI YAYINLANDI

“İRAN’IN BATI AZERBAYCAN EYALETİNDE ERMENİ MEZÂLİMİ” ULUSLARARASI SEMPOZYUMUN BİLDİRİ KİTABI YAYINLANDI

Tebriz Araştırmaları Enstitüsü’nün 21 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da düzenlediği “Ermeni Mezâliminin 100. Yılında Târihî Gerçekler: İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde Ermeni Mezâlimi” uluslararası sempozyumun bildiri kitabı yayınlandı.

Kitapta; TEBAREN Başkanı M. Rıza Heyet, Azerbaycan Kültür Derneği Genel Başkanı Cemil Ünal ve KÖKSAV Başkanı Prof.Dr. F. Sema Barutcu Özönder’in açılış konuşmaları; Halis Uluç Gürkan (Malta Yargılaması), Prof.Dr. Celalettin Yavuz (Dağlık Karabağ Sorununun Çözümünde Askeri Harekat Seçeneği), Doç.Dr. Duran Bülbül (Soykırımların ve Ermenilerin Türk Soykırımının Malî ve Ekonomik Gerçekliğinin İncelenmesi), Doç.Dr. Tohid Melikzade (Birinci Dünya Savaşında İran’da Ermeni ve Nesturi Ayaklanması), Prof.Dr. Gafar Çakmaklı Mehdiyev (Güney Azerbaycan’ın Batı Bölgesinde “Ermeni-Asuri Devleti” Kurma Çabaları ve Mezalimler), Aslan Yavuz Şir (Uluslararası Hukuk Açısından Ermeni Talepleri), Dr. Hatem Cabbarlı (Dağlık Karabağ Örneğinde Güney Kafkasya’nın Jeopolitiği ve Güvenlik Sorunları), Dr. Doğanay Eryılmaz (Krikor Balakyan’ın Anıları: Ermenilerin Golgothası), Dr. Nazim Cafersoy (Kafkasya’da Stratejik Kırılmalar ve Ermeniler) ve Gülsün Yılmaz Gökkis’in (A. S. Puşkin’in Eserlerinde Ermeni İmgesi) bildirileri yer almaktadır.

Azerbaycan’ın güneyinde Ermeni çeteleri tarafından gerçekleşen katliamları Türkiye’de ilk defa bilimsel bir ortamda gün yüzüne çıkaran ve 184 sayfadan oluşan bu kitap, Türkiye Türkçesiyle okuyuculara sunulmuştur.

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *