Ana Sayfa / ANALİZ / İRAN’DAKİ TECAVÜZ OLAYLARI VE YETKİLİLERİN TEPKİSİ-İBRAHİM RAMAZANİ

İRAN’DAKİ TECAVÜZ OLAYLARI VE YETKİLİLERİN TEPKİSİ-İBRAHİM RAMAZANİ

İran'daki Tecavüz Olayları ve Yetkililerin Tepkisi-İbrahim Ramazani

2018 Ramazan Bayramı namaz hutbelerinde İran’ın Sistan-Beluçistan ilinin İranşehr İlçesinin Cuma İmam’ı, 41 kız çocuğuna tecavüz edildiğini ve tecavüz edenlerin birinin yakalandığını belirtti.

Bu haberden sonra İranşehr Kaymakam’ı da bir kişinin yakalandığını teyit etti.

İran toplumu, özellikle de Sistan-Beluçistan ahalisi kapalı bir toplumdur ve ailelere göre bu tür olayların toplum tarafından bilinmesi namus meselesi açısından önem taşımaktadır. Bunun için tecavüze uğrayan kız çocuklarının aileleri olayın kapalı tutulmasından yanadırlar.

İranşehr’de tecavüze uğrayan kızlardan biri “Kardeşlerim bu olaydan sonra beni öldürmek istiyordular. Çünkü onalar göre ben ailemizin namusunu kirletmiştim” diyordu.

Bu olayda tecavüze uğrayan kızların zorla 4 kişi tarafından kaçırılması ve tecavüz edildikten sonra bırakılması söz konusudur. Kızlar kendi istekleri ile gitmemişler. Yani hem kaçırılma, hem de tecavüz söz konusudur.

Zahidan Başsavcılığı ABD’nin uyguladığı ambargolar ve ekonomik krizlerden dolayı halkı sükûna davet ederek, tecavüze uğrayan kızların sayısını 3 olarak belirtmiştir. Başsavcıya göre tecavüz eden ve tacize uğrayanın eskiden ilişkisi varmış[1] ve arada bir rıza söz konusu olabilir.

Genel olarak İran rejimi bu tür olayların medyaya çıkmasını istememektedir ve medyaya çıkmadan önce örtbas etmeye çalışmaktadır. Bu örtbas olayı, hem rejim hem de aileler tarafından istenmektedir.

Rejim toplumda sosyal güvenlik açısından olayları örtbas ve inkar etmektedir.   Ailelere ve tecavüz kurbanlarına gelince namus meselesi öne çıkmaktadır. İran’da baş veren tecavüz olayları hakkında doğru bir rakam söylemek veya azalma ya da artış gösterdiği hakkında bir istatistik vermek mümkün değildir.

Son dönemlerde sosyal medya aracılığıyla toplumun büyük bir kesimi bu olaylardan haberdar olmaktadır. Yine de devlet yetkililerinin ve ailelerin gizlemeye çalışması da ayrı bir vahim duruma işaret etmektedir.

Medyada yayılmaya başlayan olaylar yetkililer tarafında inkar edilmekte veya faciayı hafife indirecek kadar basit bir olay olarak gösterilmektedir.

İran Başsavcılığı internet sitesine konuşan Başsavcı Muhammed Cafer Muntazeri, tecavüz haberlerini yalanladı. Muntazeri, konuyu kamuya açık yerlerde dile getiren kimseler hakkında soruşturma başlatılacağı tehdidinde bulundu.

İranşehr milletvekili Mohammed Emin Naimi Ferd’e göre, İranşehr’in kaçakçıların güzergâhı olması bu olaylara sebebiyet vermiştir.

İran’da ocak ayında baş veren ayaklanmalardan sonra rejim meşruiyeti açısından bir kriz yaşanmaktadır. İç çekişmelerin yanı sıra ambargolar ve ekonomik kriz halkın normal yaşamını sıkıntıya sokmuştur. Bunun yanı sıra art arda gelen tecavüz olayları toplumun ruhunu zedelemektedir.

Kuran okuma yarışması birincisi, Kuran Konseyi üyesi ve ülkedeki siyasi ve dini yetkililerle bağlantıları bulunan Said Tusi, kendisinin öğrencisi olmak üzere yaşları 12 ile 15 arasında değişen 19 öğrenciye cinsel taciz ve tecavüz suçlarından yargılandığı davada beraat ettikten sonra ikinci taciz ve tecavüz olayı, erkek çocuklarının eğitim aldığı okulda bir öğretmenin 17 erkek öğrencini taciz etmesinin haberi ortaya çıktı. Tacizci öğretmenin mahkemesi sırasında, 41 kıza tecavüz olayı haberinin ortaya çıkması rejim yetkilileri tarafından ülkeyi bir iç karışıklığa sürükleme girişimi olarak nitelendirilmiştir.

Sonuç itibariyle, İran’da tecavüz kurbanları yeniden devlet ve aileleri tarafından kurban edilmektedirler. İran yönetimi bu tür meselelerin duyurulması ve ortaya çıkmasını bir güvenlik tehdidi olarak görmektedir. Özellikle Sünnilerin çoğunlukta olduğu Sistan-Beluçistan bölgesinde bu tür olayların bölge halkının üzerindeki mezhepsel baskıdan kaynaklandığı durumlarda, yönetim bunu İran’ı zedelemek için bir tür komplo olduğunu savunur. Bunun yanı sıra toplumun tecavüz mağduruna ikincil bir mağduriyeti yaşatması bu tür tecavüzlere meşruiyet sağlamaktadır. Bu nedenlerden dolayı bazen kurban mütecavizden daha fazla suçludur ve bu da eril iktidara ve yaygın toplumsal cinsiyet normlarının yeniden üretilmesine sebebiyet vermektedir.

Dipnotlar

[1] -Tecavüz eden kişilerin sayısı 4 olarak belirlenmiştir. 4 kişinin tecavüzü söz konusuysa burada rızadan bahsetmek yanlış olur.

İbrahim Ramazani – Tebriz Araştırmaları Enstitüsü Uzmanı

Bu yazıyı paylaşın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *