Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / ERMENİ MEZALİMİ VE TARİHÎ GERÇEKLER SEMPOZYUMU

ERMENİ MEZALİMİ VE TARİHÎ GERÇEKLER SEMPOZYUMU

Tebriz Araştırmaları Enstitüsü (TEBAREN) 21 Nisan 2018 tarihinde “Ermeni Mezaliminin 100. Yılında Tarihî Gerçekler: İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde Ermeni Mezalimi” konulu uluslararası bir sempozyum düzenleyecektir.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın katkılarıyla düzenlenecek olan bu sempozyumda; arşiv belgeleri ve Ermenice kaynaklara göre Ermeni mezalimi, Karabağ sorunu ve işgal edilen topraklar, lobicilik faaliyetleri, uluslararası hukuk açısından Ermeni talepleri, Kafkasya’nın jeopolitiği ve Kafkasya’da stratejik kırılmalar ve Ermenice-Rusça eserlerde Ermeni imgesi gibi konular Türkiye, Azerbaycan ve İran’dan katılan alan uzmanları tarafından irdelenecektir.

Bundan tam yüz yıl önce silahlı Ermeni çetelerinin saldırıları sonucunda Anadolu’nun doğusunda, Kafkasya’da ve İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde binlerce savunmasız Türk katledilmiştir. Tarihî belgeler ve dönemin vakâyi yazarlarının verdiği bilgilere göre; Urmiye, Hoy ve Salmas başta olmak üzere İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde yüz binin üzerinde insan katliama maruz kalmıştır. İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde Ermeni mezaliminin 100.yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen “Ermeni Mezaliminin 100. Yılında Tarihî Gerçekler: İran’ın Batı Azerbaycan Eyaletinde Ermeni Mezalimi” konulu bu sempozyum; geçmişte yaşanan olaylardan yola çıkarak Ermeni sorununu çeşitli yönleriyle ele almayı ve bu alanda az bilinen konuları tartışmaya açarak çözüm yolları aramayı amaçlamaktadır.

Yer: Bera Otel- Ziya Gökalp Bul. No: 58, Kolej/Ankara

Zaman: 21 Nisan 2018 Cumartesi; Saat: 10.00-17.30

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

TAHRAN ABD’NİN PETROL AMBARGOLARIYLA NASIL BAŞ EDECEK?!-TAHA KERMANİ

ABD’nin Avrupalı müttefikleri ve ülke içinde anlaşmaya destek verenler, büyük çabalara rağmen Başkan Donald Trump’ı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir