Ana Sayfa / HABERLER VE DUYURULAR / SASAM’da İran Türklüğü Konulu Sunum

SASAM’da İran Türklüğü Konulu Sunum

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ev sahipliğinde, İran ve Güney Azerbaycan Türklüğünün bölgede ve dünyadaki konumu ve önemi anlatıldı.

1 Ağustos 2017 tarihinde düzenlenen bu toplantıda “Ortadoğu’nun Siyasî Denkleminde İran Türklerinin Önemi” konusunda konuşma yapan Tebriz Araştırmaları Merkezi Başkanı Öğretim Görevlisi M. Rıza Heyet; Türklerin İran’da bin yıl yöneten, yüz yıl yönetilen konumunda olduğuna, fakat yönetildiği son yüz yılda bile ülkenin siyasî gelişmelerinde etkin rol oynadığına değindi.

Türklerin her zaman demokrasiden yana olduğunu belirten Heyet, İran’da demokratikleşmenin önündeki en büyük engelin Türk ve Arap düşmanlığına dayanan aşırı Fars milliyetçiliği olduğunu savundu.

Güney Azerbaycan’da çeşitli siyasî akımların mevcut olduğuna işaret eden Rıza Heyet, günümüzde en güçlü ve en etkin akımın demokratik ve modern Türk milliyetçiliği olduğunu, bu akımın ülkedeki yerel ve genel seçimleri etkileyebilecek dinamiğe sahip olduğunu ve adayları bazı vaatlerde bulunmaya zorladığını belirtti.

Heyet, konuşmasının devamında “Azeri” sözünün yanlış bir ifade olup onun yerine halkın da kendisini adlandırdığı gibi “Türk” sözünün kullanılması gerektiğine vurgu yaparak, “İran Türkleri”, “Azerbaycan Türkleri”, “Türkmen, Horasan, Kaşkay Türkleri” terimlerinin ne anlama geldiği konusunda düşüncelerini ifade etti.

İran’da Türklerin Türkiye ve diğer Türk cumhuriyetleri ve topluluklarına münasebetine de değinen Rıza Heyet, İran Türklerinin Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini, tüm baskılara rağmen Doğu Türkistan Türklerine destek mitingi düzenlediğini, İran devletinin resmî politikasına karşın her zaman Irak ve Suriye Türklerinin yanında olduğunu belirtti. O aynı zamanda Güney Azerbaycan Türklerinin PKK ve PJAK gibi terör örgütleri ve Ermenistan’ın işgalci politikalarına sert tepkiler verdiğine de vurgu yaptı.

Heyet ayrıca İran’da uygulanmakta olan ayrımcı politikalar sonucunda Türk gençlerin başka şehirlere göç etmek zorunda kaldığını, sermayelerinin Tahran, İsfahan, Şiraz ve Meşhed gibi kentlere aktarıldığı; bunun yanı sıra birleşik ve tarihî Türk coğrafyasını parçalamak amacıyla Türkiye’yle İran sınırı arasında göçmen Kürtlerden oluşan bir koridor, tampon bölge oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti.

Rıza Heyet konuşmasının sonunda soruları yanıtladı.

Türkiye’nin önemli araştırma merkezlerinden olan Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Sayın Dr. Süleyman ERDEM’in başkanlığında Ankara’da faaliyet yapmaktadır.

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

GÜNEY AZERBAYCAN (İRAN) TÜRKLERİNDE NEVRUZ BAYRAMI- BABEK ŞAHİT

Türk kültürünün önemli geleneklerinden biri olan Nevruz Bayramı, Türk Dünyası’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Güney …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *