Ana Sayfa / KONULAR / SİYASET / İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (Son Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (Son Bölüm)

Son-TS15) Bijan Hacepur:

İran’ın ünlü Zerdüşti ailelerinden Namazi ailesiyle evli olan Bijen Hacepur, Atieh Holdingi yöneticilerinden olmuştur.  Atieh Şirketi yabancı işletmelere hukuki ve endüstriyel hizmetler sunmaktadır. Bu holding ticari faaliyetler adı altında uluslararası şirketler ve İran rejimi arasında bir köprü oluşturarak ambargoları delmek amacıyla kullanılmıştır. Atieh’nin Viyana merkezli uluslararası bir şubesi holdingin en aktif şirketi olmuştur. Bijan Hacepur, bu holdinge bağlı Tahran’a stratejik danışmanlık veren Atieh International’ın Viyana yöneticilerindendir.  Hacepur, bu konumunun yanında İran devletine bağlı “Azar Energy Petrol ve Gaz Şirketi”nin de direktörüdür. Bijan Hacepur, NİAC’ın yakın işbirlikçilerinden olarak İran’ın ABD lobisinin önemli simalarındandır.

İran-İngiltere Ticaret Odası’nın üyesi olan Bijan Hacepur, 2009 yılında Londra`dan Tahran`a seyahat ettiği sırada Tahran havalimanında tutuklanmıştır. İran`da 2009 olaylarından sonra mahkemede yargılanarak dört ay tutuklu kaldıktan sonra İran İstihbaratı’nın yargıya baskısı sonucunda serbest bırakılmış ve ülkeyi terk ederek Cenevre`ye yerleşmiştir.

Daily Beast`in iddiasına göre Hacepur, Atieh Şirketi’ni İran’ın ünlü siyasetçisi ve devlet adamı Haşimi Refsencani’nin oğlu Mehdi Haşimi’nin desteği ile kurmuştur. 1997 yılında dönemin Reformist cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin cumhurbaşkanlığı döneminde Atieh Bahar holdingi hızlı yükseliş yaşamış ve birçok uluslar arası petrol şirketi ile sözleşmeler imzalamıştır.

2004 yılında holdingin kuruluşunda büyük katkısı olan Mehdi Haşimi, Norveç`in Statoil Şirketi’nden aldığı rüşvet ile gündeme gelmiştir. Bu rüşvet olayı İran yetkililerinin biri tarafından ifşa edilmiştir. Bu dönemde şirketin Mehdi Hashemi ile bağlantılı olması, Atieh Bahar`ın da durumunu etkilemiştir ve şirket o dönemde bazı sorunlar yaşamıştır. Daily Beast web sitesinin iddialarına göre Bijan Hacepur bu durumdan kurtulmak için Hatemi Devleti’nin nükleer anlaşma takımında görev yapan Ruhani ile yakınlaşmıştır. Bu yakın münasebet Ruhani Devleti döneminde de devam etmiştir. Ruhani`nin 2013 yılında İran cumhurbaşkanlığına seçilmesi, Namazi ailesinin, Hacepur ve Atieh Bahar`ın yeniden canlanmasını sağlamıştır.

Trita Parsi, NIAC başkanı olarak Atieh Bahar holdingine çeşitli istihbarat brifingleri hazırlamıştır. Bu brifinglerde ABD-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) Irak savaşı esnasında anti-İran kampanyası başlatıp başlatmadığı veya Halkın Mücahitleri grubunun 2002 yılında Natanz Uranyum Zenginleştirme Tesisi’ni ifşa ettiği için ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından terörist örgütler listesinden çıkarılması ve buna benzer konular tartışılmıştır.

Bijan Hacepur 2009`da İran`daki Yeşil Harekâtı olarak bilinen Tahran Merkezli halk ayaklanmasından birkaç gün sonra Avustralya ve İngiltere’yi seyahat ederek bu ülkelerin ticaret odaları yetkilileriyle görüşerek İran’da yatırım yapmalarına teşvik etmiştir. Bu iş seyahatinden sonra İran’a dönerken 7 Haziran tarihinde havalimanında tutuklanmıştır. Trita Parsi 20 Ağustos 2009`da Huffington Post`ta yayınlanan makalesinde, Hacepur`un geçerli bir sebep olmadan tutuklandığını iddia etmiştir. Trita, Bijan`i övdüğü bu makalede, onun Almanya`da eğitim aldığını ve Avrupa`da yönetim danışmanlığı tecrübesine sahip olmasına rağmen İran`a dönüp, ülkesine hizmet etmek istediğini söylemiş ve onun tutuklanmasının tamamen adaletsiz olduğunu vurgulamıştır. İran İstihbarat Bakanlığı’nın yargıya baskısıyla Bijen Hacepur dört ay içinde serbest bırakılıp ve ülkeyi terk ederek Cenevre’de yerleşmiştir. (Bakınız: Let Me Introduce You to One of the People Imprisoned in Iran)

Bijan Khajepor-1

Bijan Khajepor-2

16) Hejir Rahmandad:

Doktora derecesini 2005 yılında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü`nde, John Sterman gözetiminde alan Hejir Rahmandad, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü`süne bağlı MIT Sloan işletme Okulu’nun Sistem Dinamikleri Bölümü’nde misafir doçent olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Virginia Teknik Üniversitesi`nin Endüstri ve Sistem Mühendisliği Yüksek Okulu’nda da misafir doçenttir. 1996 yılında Rusya`nın başkenti Moskova`da yapılan Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Rahmandad’ın yazıları Management Science, Organization Science, Epidemiology and Infection, International Journal of Obesity, ve System Dynamics Review gibi dergilerinde yayınlanmıştır.

Hejir Rahmandad, Ulusal İranlı Amerikanlar Konseyi (NIAC)’nin üyesidir. Rahmandad, 2011’de Trita Parsi ile birlikte NIAC kuruluşunun toplantısında, Şirin Ebadi ile bir röportaj hazırlamıştır. Bu röportajda İran`ın Yeşil Harekâtı ve siyasi durumuna etkisi tartışılmıştır. Röportajda, açık ve net bir şekilde İran hükümetinin değiştirilmemesi gerektiği ve reformculuk düşünceleri reklam edilmiştir. Röportaj’ın içeriği İran sorununun sadece reform ve Amerika Birleşik Devletleri ile barışma yöntemi ile çözüleceği yönünde olmuştur. (Bakınız: NIAC Hosts Shirin Ebadi for Discussion on Human Rights, Engagement, and War)

Hajir-1-2-horz

17) Muhammed Ali Şabani:

Muhammed Ali Şabani, İranl‎ı ortadoğu uzmanı‎ ve akademisyendir. Londra`n‎n SOAS Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve internet üzerinden yay‎ın yapan Al-Monitor online gazetesinin İran bölümünün editörüdür. Şabani lisans eğitimini Uluslararası‎ İliş‏kiler böümünde ve yüksek lisans‎ın‎ı da Ortadoğu Siyasetleri üzerine bitirmiş‏tir. Şabani’nin yorumları‎ ve analizleri s‎ık olarak the New York Times, the Guardian, Foreign Affairs, CNN, BBC World News, Al Jazeera English, the National Interest, LobeLog ve Al-Monitor`da yayı‎nlanmaktadı‎r.

Şabani yurtdışında yerleşmeden önce İran`ın çeşitli medya kuruluşlarında çalışmıştır.

İran’da olduğu sürede İran devletinin Press TV kanalında çalışmış ve İran devletinin Stratejik Araş‏tı‎rmalar Merkezi`nin yay‎ınlad‎ığı Dış‎‏ İliş‏kiler Dergisi`nin editörü olmuştur‎.

Muhammed Ali Şabani İran’ın Nizam Salahlarını Teşhis Konseyi ve İran İstihbarat Bakanlığı’na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde çalıştığı dönemde 2010 y‎ılı‎nda Trita Parsi ve NIAC Kurulu‏şu ile ortak çalışmalar yürütmüştür‎.

Şabani yurtdışına çıktığından sonra İran Nükleer Müzakere Heyeti`nin üyesi Hüseyin Museviyan ile ortak yazıları ABD’nin önemli dergi ve gazetelerinde yayınlanmıştır.

The Guardian ve New York Times gibi önemli gazetelerde Museviyan ile ortak yayı‎nlad‎ığı makalelerde, Şabani`nin İran rejimine ne kadar yak‎ın olduğu görünmüştür.

CNN kanalının İran asıllı ünlü muhabiri Christian Amanpour’un programına katılan Şabani İran’ın Ortadoğu politikalarını savunmuş ve bölge barışına yönelik olduğunu savunmuştur. Londra merkezli Uluslararas‎ı Stratejik Ara‏t‎ırmalar Enstitüsü (IISS) İran nükleer programı‎ ile ilgili düzenlediği bir sempozyumda NIAC ba‏şkanı Trita Parsi`nin karde‏şi Rouzbeh Parsi ile birlikte konuşmacı olarak davet edilmiştir.

Şabani, “Hasan Ruhani’nin Anı‎ları”‎ isimli kitabı‎ İngilizceye tercümeye başlamış ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani çevresiyle yakın irtibattadır.

Mohammad Ali Shbanai-1

Mohammad Ali Shabani-2

…..

Geçmiş Bölümler:

İran Derin Devleti’nin ABD Lobisi Kimlerdir? (I.Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (II. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (III. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (IV. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (V. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (VI. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (VII. Bölüm)

İran Derin Devletinin ABD Lobisi Kimlerdir? (VIII. Bölüm)

….

Yazar: Emir Şahin- Tebriz Araştırmaları Derneği Uzmanı

….

 

Bu yazıyı paylaşın

Benzer Konular

ÇAĞRI: “İRAN’IN ETNİK HARİTASI” ÇALIŞMASI

  Değerli Okuyucular, Çok etnikli ve çok dilli bir yapıya sahip olan İran’ın etnik ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *